Žraloky

Ročne sa vo svete zabije 100 miliónov žralokov. Lovia sa kvôli plutvám, hynú pri love iných rýb, kedy často uviaznu v sieťach a v neposlednom rade ich populácia klesá vplyvom znečistenia morí a oceánov. V apríli 2010 po výbuchu na ropnej plošine v Mexickom zálive 60 km od pobrežia Louisiany uniklo do mora skoro 800 miliónov litrov ropy. Táto ekologická katastrofa zasiahla územie, v ktorom žije viac ako 8000 živočíšnych druhov. Nespočetné množstvo jedincov uhynulo a stále prítomné toxíny pôsobia na všetky dotknuté ekosystémy až doteraz (erózia pobrežia vplyvom úhynu stromov a ostatných porastov, extrémne vysoké percentá jedincov narodených po katastrofe s degenerovanými telesnými orgánmi).

Naše štyri žraloky Kiwi, Kakawet, Laco a Lea pochádzajú práve z Mexického zálivu, odkiaľ ich v roku 2010 zachránil pán Fabrice Lesieur. Boli umiestnené do karantény, kde sa preliečili a adaptovali na nové sterilnejšie prostredie, boli im nasadené antibiotiká a vitamíny. Tam strávili skoro celý jeden rok, kým boli zas v poriadku.

Naše žraloky teraz žijú v mobilnom akváriu s 15 000 litrami umelo vyrábanej slanej vody so simulovanými morskými prúdmi. Vo vode je nutné udržiavať presne stanovené parametre. Teplota sa v zime aj v lete udržiava na úrovni 22 – 24 °C. K jej udržaniu prispieva fóliové sklo o hrúbke 4 cm a PU pena o hrúbke 5 cm. Voda je filtrovaná 40 kusmi filtrov Polyetherbakteriologik a aktívnym absorpčným uhlím a sterilizovaná UVC žiarením. Okrem morskej soli sa do vody pridávajú minerálne látky a vitamíny. Mechanickú filtráciu odpadových tukov a proteínov a okysličovanie vody zabezpečuje obrovský 2 m vysoký odpeňovač. Voda sa mení každých 10 dní. Žraloky sa kŕmia mrazenými morskými rybami (lososy, hoky), ktoré je potrebné veľmi pomaly rozmrazovať. Jedia relatívne veľa, ale vzhľadom na ich pomalý metabolizmus podobný hadom, nie často.

Do budúcna je naším cieľom zlepšiť životné podmienky našich žralokov a plánujeme pre ne vybudovať v areáli Malkia Parku nové akváriá. Aj vy sa môžete stať súčasťou tejto záchrany a môžete nás podporiť.

Príspevok

Kakawet

0,9 m / 15 kg
Žralok čiernohrotý (Carcharhinus melanopterus)

Krátky tupý rypák, oválne oči a úzke hrotové zuby. Je ľahko rozpoznateľný podľa čiernych hrotov plutiev, pozdĺž bokov je nápadný biely pásik. Dosahuje dĺžku 1,6 m. Je to aktívny predátor, loví ryby, kôrovce, hlavonožce, morské hady a vtáky. Je plachý, ale môže byť pre ľudí nebezpečný, keď si napríklad človeka brodiaceho sa plytkou vodou pomýli so svojou prirodzenou potravou. Obýva plytké pobrežné vody, môže sa vyskytnúť aj v brakických vodách a sladkovodných tokoch, je veľmi rozšírený a relatívne bežný.

Kiwi

1,8 m / 50 kg
Žralok bielohrotý (Trianodom obesus)

Šedý s bielymi škvrnami na zadnej a chrbtovej plutve. Má veľmi krátky rypák s vystupujúcimi nozdrami. Dospelosť dosahuje v piatok roku života, dožíva sa okolo 25 rokov. Dorastá do dĺžky 2 m. Často odpočíva na morskom dne alebo v jeho nerovných hlbinách. Môže sa stať korisťou niektorých väčších žralokov. Nie je veľmi agresívny, v prípade ohrozenia však môže napadnúť. Vyskytuje sa vo východnom Pacifiku na Galapágoch a v oblasti Panamy a Kostariky.

Laco

2,3 m / 160 kg
Žralok fúzatý (Ginglymostoma cirratum)

Žltohnedá farba, nozdry spája s ústami ryha, ktorej predný okraj tvorí mäsitý záhyb v podobe fúzov. Dorastá do dĺžky 3 m. Potravu prijíma nasávaním. Sací tlak, ktorý dokáže vyvinúť, je jeden z najvyšších meraných medzi vodnými stavovcami. Má malé ústa, ale pomocou nasávania a prudkých pohybov hlavy vie veľkosť svojej koristi redukovať. Nie je agresívny, zdržuje sa hlavne pri dne, kde loví malé ryby a bezstavovce. Je to nočný samotársky živočích. Vyskytuje sa v tropických a subtropických pobrežných vodách naprieč Tichým aj Atlantickým ocánom.

Lea

1,4 m / 25 kg
Žralok leopardí (Triakis samifasciata)

Šedohnedá koža s výraznými tmavými škvrnami, brušná časť je svetlá až biela. Má krátky, široký rypák. Môže žiť až 30 rokov, dorastá do dĺžky 1,8 m. Jeho prirodzenými nepriateľmi sú morské cicavce, veľké ryby a žraloky. Živí sa rybami, rybími ikrami a bezstavovcami. Vyskytuje sa vo východnom Pacifiku, obýva piesčité a bahnité dno mora, v blízkosti ústí riek.