Blog

Mesiac júl sa nesie v šírení osvety tigrov

Mesiac júl sa nesie v šírení osvety tigrov

20.07.2018

29.júl je MEDZINÁRODNÝ DEŇ TIGROV a jeho hlavným cieľom je informovať verejnosť o problematike zániku tigrej populácie, o spôsoboch jej zachovania a zvyšovania ich počtu vo voľnej prírode.


Veľa faktorov zapríčinilo , že za jedno storočie počet voľne žijúcich tigrov rapídne klesol zo 100 000 na 3200 jedincov. Vďaka organizácii WWF, ktorá sa venuje zvýšeniu ich počtu vo voľnej prírode, dnes žije okolo 3900 jedincov. Žiaľ v zajatí je ich počet podstatne vyšší.

Alarmujúce fakty:

Z pôvodných deviatich poddruhov dnes žije už len šesť a aj ich počty sú alarmujúce.
Tiger je jedným z najikonickejších zvierat na svete a príčinou jeho poklesu je okrem odlesňovania pytliactvo a nelegálne obchodovanie, ale aj ľudské konflikty, kedy sa tigre častokrát dostávajú do blízkosti ľudí a ohrozujú ich. Na vine však nie je zviera, ale žial človek , ktorý mu čoraz viac uberá z ich prirodzeného prostredia a zabíja aj jeho potravu vo voľnej prírode...
Teritórium dospelého samca sa pohybuje od 150 km štvorcových až do 1000 km štvorcových. V zajatí? Na Slovensku zo zákona vyplýva povinnosť vonkajšieho výbehu pre tigriu rodinu 300 m štvorcových a 20 m2 pre každé ďalšie zviera a 30 m2 vnútorného priestoru. Tak si to porovnajme ... neporovnateľné však?
V zajatí sú tieto majestátne šelmy rozmnožované a zneužívané pre zábavu a v prospech človeka, ako napríklad cirkusy, kontaktné zoo, či kvôli tradičnej ázijskej medicíne...

"Nádej umiera posledná..."

Vďaka ozajstným organizáciám po celom svete je tu však nádej, aby tieto majestátne stvorenia aj v zajatí mohli žiť ako ozajstné šelmy s dostatočne veľkými výbehmi a so starostlivosťou na úrovni ako si zaslúžia.
Filozofiou Malkia Parku je okrem poskytovania domova pre tieto šelmy aj šíriť osvetu a učiť ľudí k láske a k ich rešpektovaniu , pretože častokrát nevedia čo je správne a čo nie, kde je nejaká hranica, ako sa správať a zaobchádzať so zvieratami...
V našej starostlivosti máme momentálne 12 tigrov, z toho 4 sibírske, 8 bengálskych (z toho sú tri biele bengálske)... 3 sú z cirkusu , 3 zo súkromných zoo, 3 od súkromnej osoby a 3 skonfiškované vládou od pseudocirkusanta... z toho 2 majú nevyliečiteľnú chorobu, 2 problémy so zdravím a ďalší sa prejavia v budúcnosti nakoľko ich genetika nie je najlepšia v zajatí.

Tieto zvieratá rozmnožované v zajatí NIKDY neovplyvnia kritický počet voľne žijúcich tigrov! Ich ozajstná záchrana spočíva v ochrane vo voľnej prírode... v ich prirodzenom prostredí.

Pár zaujímavých faktov o tigroch:< späť na blog