Malkia blogy

AKCIA Deň biodiverzity – 23. september
Medzinárodný deň biodiverzity sa každoročne oslavuje 22. mája ako...
Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy – 16. september
Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy je významným dňom, ktorý...
Medzinárodný deň psov a AKCIA Deň adoptívnych rodičov – 26. august
Medzinárodný deň psov založila v roku 2004 obhajkyňa dobrých...
včela obdĺžnik
AKCIA Deň biodiverzity - 23. september
Medzinárodný deň biodiverzity sa každoročne oslavuje 22. mája ako pripomienka podpísania Dohovoru o biologickej diverzite z roku 1992. Každý rok sa tento deň nesie v duchu inej témy, pričom pre rok 2023 je témou: “Od dohody ku činom: Obnovte biodiverzitu” (z anglického “From Agreement to Action: Build Back Biodiversity”).
obloha obdĺžnik
Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy - 16. september
Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy je významným dňom, ktorý nám pripomína potrebu chrániť tenkú, ale nesmierne dôležitú, ozónovú vrstvu, ktorá obklopuje Zem. Oslavuje sa každý rok 16. septembra od roku 1994, kedy bol vyhlásený Organizáciou Spojených národov. 16. september nebol vybraný náhodne.
deň psov obdĺžnik
Medzinárodný deň psov a AKCIA Deň adoptívnych rodičov - 26. august
Medzinárodný deň psov založila v roku 2004 obhajkyňa dobrých životných podmienok zvierat a expertka na životný štýl domácich zvierat Colleen Paige. Hlavným cieľom je zvýšiť povedomie o právach a ochrane psov, ako aj dôležitosti správneho zaobchádzania s týmito zvieratami. Výber dátumu nie je náhodný. Práve 26. augusta si Colleen (vtedy ešte ako dieťa) so svojou rodinou prvýkrát adoptovala psa, ktorý nosil menom Sheltie.
lycaon obdĺžnik
Medzinárodný deň psov hyenovitých - 26. august
Pes hyenovitý (Lycaon pictus) je ľahko rozpoznateľný hneď na prvý pohľad. V angličtine sa im hovorí aj “wild painted dog”, čo doslova znamená divoký maľovaný pes. A skutočne, keď sa pozriete na psa hyenovitého, vyzerá akoby bol pofŕkaný čiernou a bielou farbou a rôznymi odtieňmi hnedej. Ich jednotlivé sfarbenie je jedinečné rovnako ako odtlačky prstov u ľudí. Žiadni dvaja jedinci nemajú rovnaké značky na tele ani na tvári, čo ich robí skutočne jedinečnými.
svetový humanitárny deň obdĺžnik
Svetový humanitárny deň – 19. august
Dňa 19. augusta slávime Svetový humanitárny deň, významný deň venovaný oslave humanitárstva. Tento deň je príležitosťou na pripomenutie významu solidarity, súcitu a globálnej spolupráce pri riešení humanitárnych problémov. V zoo Malkia Park sa pripájame ku tejto myšlienke a zdôrazňujeme dôležitosť humanitárneho záväzku nielen vo vzťahu k ochrane prírody a biodiverzity, ale taktiež poukazujeme na to, že ochranu a pomoc potrebujú nielen zvieratá a rastliny, ale, žiaľ, stále aj mnoho najzraniteľnejších skupín ľudí na svete.
vlk obdĺžnik
Medzinárodný deň vlkov - 13. august
Dňa 13. augusta slávime Medzinárodný deň vlkov. Vlci majú v prírode dôležitú úlohu ako vrcholoví predátori a sú kľúčoví pre ekosystémy, v ktorých žijú. V tomto dni si pripomíname ich význam a zdôrazňujeme potrebu ich ochrany. V zoo Malkia Park sme hrdí na to, že sme domovom pre dva poddruhy vlka dravého - vlka dravého eurázijského (Canis lupus lupus) a vlka dravého čierneho/kanadského (Canis lupus occidentalis), ktoré u nás spoločne vytvárajú šesťčlennú svorku.
Podporte Vašich miláčikov!