Malkia blogy

Národný deň lám – 9. december
9. decembra oslavujeme Národný deň lám. Tento deň má...
Deň gepardov
Svetový deň pôdy – 5. december
5. decembra množstvo ľudí na celom svete slávi Svetový...
lama vo vyske obdlznik
Národný deň lám - 9. december
9. decembra oslavujeme Národný deň lám. Tento deň má za cieľ upozorniť na zaujímavé zvieratá, ktoré ľudí očarili nielen svojim fascinujúcim zjavom, ale najmä svojou vytrvalosťou, inteligenciou, pracovitosťou a rôznorodou úžitkovosťou. Národný deň lám bol vytvorený v roku 2015 na počesť týchto chlpatých štvornohých tvorov, ktoré v dnešnej dobe ľudia chovajú nielen ako hospodárske zvieratá, ale už aj ako domácich miláčikov. Iné zdroje udávajú, že prvýkrát bol Národný deň lám oslavovaný už v roku 1932. V tomto roku došlo kvôli suchu k hromadnému úhynu množstva hospodárskych zvierat - najmä oviec. Lamy ukázali svoju odolnosť a húževnatosť, čo upriamilo pozornosť na ich dôležitosť v ľudskom živote.
gepard štíhly
Deň gepardov
poda, hrable
Svetový deň pôdy - 5. december
5. decembra množstvo ľudí na celom svete slávi Svetový deň pôdy. Tento deň je venovaný jednému z najdôležitejších prírodných zdrojov - pôde. Upriamuje pozornosť na dôležitosť zdravej pôdy a podporu trvalo udržateľného využitia. Pôda je základným stavebným prvkom ekosystémov, podporuje rastliny, ktoré nám poskytujú potravu, a zabezpečuje život mnohým druhom živočíchov.
jaguar obldznik
Medzinárodný deň jaguárov - 29. november
Medzinárodný deň jaguárov, ktorý sa slávi 29. novembra, je dňom venovaným najväčšej americkej mačkovitej šelme, ktorú považujeme za symbol divokých amerických pralesov. Iniciatíva tohto dňa vznikla v marci 2018 na fóre Jaguar 2030, ktoré sa konalo v sídle OSN v New Yorku. Zástupcovia zo štrnástich krajín riešili problematiku povedomia o rastúcich hrozbách, ktorým tento majestátny druh čelí v Strednej a Južnej Amerike. Jedným z mnohých nápadov bol aj vznik Medzinárodného dňa jaguárov, ktorý môže pomôcť šíriť osvetu ohľadom problémov, ktorým jaguáre americké vo voľnej prírode čelia. Za vznik dňa hlavného predátora Amazónie bolo množstvo ľudí. Medzi nimi sa nachádzal aj Dr. Alan Rabinowitz. Tento spoluzakladateľ, bývalý generálny riaditeľ a hlavný vedec celosvetovej organizácie na ochranu divých mačiek s názvom Panthera zasvätil svoj život štúdiu a ochrane jaguárov a iných veľkých mačiek.
korytnacka obdlznik
Deň adopcie korytnačiek - 27. november
27. novembra svet poukazuje na podporu adopcie korytnačiek - jedných z najpôsobivejších tvorov na našej planéte. Tento výnimočný deň získal svoj význam vďaka Christine Shaw, ktorej článok na blogu viedol k vytvoreniu tejto iniciatívy. Narozdiel od Svetového dňa korytnačiek, ktorý si pripomíname 23. mája, Deň adopcie korytnačiek (alebo v anglickom originále Turtle Adoption Day) vyniká svojou jedinečnosťou: jeho zameranie priamo poukazuje na adopciu týchto nádherných tvorov.
wolfenoot obdlznik
Wolfenoot – 23. november
V dnešnom uponáhľanom svete, kedy sa zdá, že významy tradičných sviatkov strácajú svoju hodnotu a nikto už nepríde s niečím novým, lebo všetko tu už bolo, aj tak stále vznikajú nové sviatky, ktoré nám pripomínajú dôležité hodnoty. Jedným z týchto nových dní osláv je aj Wolfenoot, ktorý sa slávi 23. novembra. Znie to možno zvláštne, ale pre mnohých ľudí po celom svete sa tento deň stal symbolom lásky k prírode, vlkom a spoločenstvu.
Podporte Vašich miláčikov!