Medzinárodný deň rysa ostrovida - 11. jún

Medzinárodný deň rysa ostrovida – 11. jún
Medzinárodný deň rysa ostrovida pripadá na 11. jún a je určený na upozornenie na ohrozenie tohto krásneho a vzácneho druhu. Rys ostrovid (Lynx lynx) je najväčším druhom mačkovitej šelmy v Európe. Žije v lesných oblastiach a na horách na území Európy a Ázie. Jeho charakteristickými znakmi sú veľké chlpaté labky a krátka, pomerne robustná konštrukcia tela, čierny koniec krátkeho chvosta a špicaté trojuholníkové uši s čiernymi chlpmi na koncoch.

Rys ostrovid sa živí hlavne menšími zvieratami, ako sú králiky, myši či svište, ale
dokáže skoliť aj väčšiu korisť – napríklad srnu. Jeho typickou taktikou je prepadnúť korisť z bezprostrednej blízkosti zo svojho úkrytu s takmer dokonalou presnosťou. Okrem toho má rys ostrovid aj schopnosť loviť v snehu, kde dokáže využiť svoje široké labky na rovnomerné rozloženie váhy a stabilitu pri pohybe.

 

Vo voľnej prírode žije zvyčajne samotársky, len v období párenia sa stretáva s
partnerom. Veľkosť teritória je individuálna a závisí od množstva potencionálnej koristi, ktorá sa v nej vyskytuje. Samec dokáže akceptovať prekrývanie sa svojho teritória aj s niekoľkými samicami.

 

V Malkia Parku chováme dvoch zástupcov tohto nádherného druhu – Brutusa a
Reda. Nakoľko sa narodili už v zajatí a nie je možné ich vypustenie do voľnej prírody, v
našom parku sme im poskytli útočisko s členitým výbehom s množstvom úkrytov a
jazierkom, aby sme čo najvernejšie simulovali prírodné podmienky. Šikovné a trpezlivé oči návštevníkov sa tak môžu pokochať majestátnosťou tejto šelmy a zároveň sa dozvedieť niečo zaujímavé z ich spôsobu života.

 

Rys ostrovid je jedinečným tvorom s dôležitou úlohou v ekosystéme. Medzinárodný
deň rysa ostrovida nám dáva príležitosť osláviť túto vzácnu a neobvyklú mačku, ako aj upozorniť na to, že musíme urobiť viac pre ochranu jej (a v konečnom dôsledkom v tomto prípade aj nášho) prírodného prostredia.