Naši zverenci

Lev púšťový Adelle - R.I.P.

 

Adelle, Malkiina spolubojovníčka

Adelle, rovnako ako Malkia nemala šťastie na rodičovskú lásku. Narodila sa u pôvodných majiteľov levovi Leovi a levici Surii, ktorá ju ako malé levíča odvrhla. Od svojich 4 mesiacov žije s Malkiou a dodnes sú z nich skvelé parťáčky. Dominanciu o rok staršej Malkie však pociťuje veľakrát.

Už na prvý pohľad vidieť pohlavný dimorfizmus, teda výrazný rozdiel medzi samcom a samicou. Samcovi pokrýva hlavu a krk hustá hriva. Farba a hustota hrivy informujú o veku a zdravotnom stave leva. Má aj životne dôležitú funkciu - pri súboji dvoch samcov o samice a územie, sa udierajú labami s pazúrmi práve do oblasti hlavy a krku. Čím je hriva hustejšia, tým lepšie chráni leva a dáva mu väčšiu šancu na prežitie bez zranení – plní funkciu ochrannej helmy.

Ak pôvodný dominantný samec súboj prehrá a nahradí ho nový samec, novovybojovaný kráľ vyzabíja všetky mláďatá, ktoré sú kojené. Odrastené mláďatá a mladé samice si nevšíma. Levice, ktoré prestanú kojiť sa dostanú znovu do ruje, nový samec ich napári a stará sa tak o svoje potomstvo – zároveň sa do skupiny dostane nová genetický materiál a zabráni sa príbuzenskému kríženiu.

Adelka, ktorá bola vždy vitálna zrazu prestala prijímať potravu a bola apatická. V pondelok, 01. marca 2021 pricestoval špecialista na divožijúce zvieratá, Dr.Goelkel a v spolupráci s našim veterinárom Dr. Sibertom Adelku podrobili riadnemu vyšetreniu.
Rtg, ultrazvuk, odbery... Ultrazvukom objavili v brušnej dutine veľa voľnej tekutiny, (ktorá tam bežne nemá čo robiť), ktorú odsali a odobrali vzorky. Pri ultrazvuku sa tiež objavilo chronické poškodenie jednej obličky, čo neskôr aj potvrdili zvýšené parametre urey a kreatinínu v krvi. Pri laparotómií (otvorenie brušnej dutiny) objavili zväčšené mezenteriálnie lymfatické uzliny, čo poukazovala na prebiehájúci silný zápal. Dr. Goelkel odobral krv, moč a vzorky tekutín, ako aj biopsiu lymfatických uzlín...
Adelka už mala značne zvýšené parametre kreatinínu a urey v krvi a nízku špecifickú hmotnosť moču, čo poukazuje na zlyhávanie obličiek.
Nedávali sme jej šancu na prežitie vzhľadom k okamžitým výsledkom ktoré zistili, ale napriek tomu ju z anestézy prebrali... a čakali sme... cca poobede o tretej Adelka dostala preberačku z anestézy a veterinári sa vyjadrili, že ak sa do večera nepostaví na nohy, navrhujú eutanáziu, aby sa netrápila. Neboli sme pripravení vzdať sa jej, a tak sme bojovali do ďalšieho dňa. Žial neúspešne, Adelka sa nevedela už postaviť a spamätať aj napriek tomu že sme videli ako chce, jej telo už nebolo schopné spamätať sa a iba sa trápila. V utorok okolo obeda preto bola s ťažkým srdcom vykonaná eutanázia. Adelka sa už netrápi a za dúhovým mostom sa naháňa s ostatnými. Veľmi nám chýba, hlavne Malkinke, s ktorou žila od svojich 4 mesiacov.
R.I.P. Adelka, zostaneš navždy v našich srdciach. 2. 3. 2021.

 

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera Leo
DÁTUM NARODENIA
5.7.2014
KRAJINA PÔVODU
Afrika

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Lev púšťový a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI