Adelle, Malkiina spolubojovníčka
Adelle, rovnako ako Malkia nemala šťastie na rodičovskú lásku. Narodila sa u pôvodných majiteľov levovi Leovi a levici Surii, ktorá ju ako malé levíča odvrhla. Od svojich 4 mesiacov žije s Malkiou a dodnes sú z nich skvelé parťáčky. Dominanciu o rok staršej Malkie však pociťuje veľakrát.
Už na prvý pohľad vidieť pohlavný dimorfizmus, teda výrazný rozdiel medzi samcom a samicou. Samcovi pokrýva hlavu a krk hustá hriva. Farba a hustota hrivy informujú o veku a zdravotnom stave leva. Má aj životne dôležitú funkciu - pri súboji dvoch samcov o samice a územie, sa udierajú labami s pazúrmi práve do oblasti hlavy a krku. Čím je hriva hustejšia, tým lepšie chráni leva a dáva mu väčšiu šancu na prežitie bez zranení – plní funkciu ochrannej helmy.
Ak pôvodný dominantný samec súboj prehrá a nahradí ho nový samec, novovybojovaný kráľ vyzabíja všetky mláďatá, ktoré sú kojené. Odrastené mláďatá a mladé samice si nevšíma. Levice, ktoré prestanú kojiť sa dostanú znovu do ruje, nový samec ich napári a stará sa tak o svoje potomstvo – zároveň sa do skupiny dostane nová genetický materiál a zabráni sa príbuzenskému kríženiu.
Adelka, ktorá bola vždy vitálna zrazu prestala prijímať potravu a bola apatická. V pondelok, 01. marca 2021 pricestoval špecialista na divožijúce zvieratá, Dr.Goelkel a v spolupráci s našim veterinárom Dr. Sibertom Adelku podrobili riadnemu vyšetreniu.
Rtg, ultrazvuk, odbery... Ultrazvukom objavili v brušnej dutine veľa voľnej tekutiny, (ktorá tam bežne nemá čo robiť), ktorú odsali a odobrali vzorky. Pri ultrazvuku sa tiež objavilo chronické poškodenie jednej obličky, čo neskôr aj potvrdili zvýšené parametre urey a kreatinínu v krvi. Pri laparotómií (otvorenie brušnej dutiny) objavili zväčšené mezenteriálnie lymfatické uzliny, čo poukazovala na prebiehájúci silný zápal. Dr. Goelkel odobral krv, moč a vzorky tekutín, ako aj biopsiu lymfatických uzlín...
Adelka už mala značne zvýšené parametre kreatinínu a urey v krvi a nízku špecifickú hmotnosť moču, čo poukazuje na zlyhávanie obličiek.
Nedávali sme jej šancu na prežitie vzhľadom k okamžitým výsledkom ktoré zistili, ale napriek tomu ju z anestézy prebrali... a čakali sme... cca poobede o tretej Adelka dostala preberačku z anestézy a veterinári sa vyjadrili, že ak sa do večera nepostaví na nohy, navrhujú eutanáziu, aby sa netrápila. Neboli sme pripravení vzdať sa jej, a tak sme bojovali do ďalšieho dňa. Žial neúspešne, Adelka sa nevedela už postaviť a spamätať aj napriek tomu že sme videli ako chce, jej telo už nebolo schopné spamätať sa a iba sa trápila. V utorok okolo obeda preto bola s ťažkým srdcom vykonaná eutanázia. Adelka sa už netrápi a za dúhovým mostom sa naháňa s ostatnými. Veľmi nám chýba, hlavne Malkinke, s ktorou žila od svojich 4 mesiacov.
R.I.P. Adelka, zostaneš navždy v našich srdciach. 2. 3. 2021.
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Lev púšťový a jeho stupeň ohrozenia: