Naši zverenci

Lev púšťový Alex & Diego

 

Príbeh Alexa 
a jeho brata Diega

Alex a Diego sa narodili u nás v Malkia Parku našim prvým zverencom zo skupiny Leo , Elza a Suria. Táto levia rodinka ešte nebola vykastrovaná pred príchodom, a tak sme museli počkať kým samice porodia. Mláďatá sme sa snažili nechať pri rodičoch, ale žiaľ matka levica neprejavovala záujem, a tak sme ich na poslednú chvíľu odobrali už dehydrované.  Nepretržitú starostlivosť preto museli dostať od našich ošetrovateľov. Alex a Diego držia spolu ako ozajstní bratia, aj keď majú rovnakého len otca leva.

Na rozdiel od ostatných mačkovitých šeliem sú levy veľmi sociálne a teritoriálne tvory. Aj keď netrávia všetok čas spolu, zdieľajú teritórium a správajú sa k sebe priateľsky. Svorku tvoria jeden až dvaja samci a 2 až 18 dospelých samíc s mláďatami, niekedy to môže byť aj 30 členov.

Samce chránia teritórium a samice a zabraňujú iným samcom páriť sa s nimi.

Svoje teritórium si lev označuje pachom trusu, moču aj silným revom, ktorým vystríha prípadných súperov. Spoločné teritórium si označujú samice aj samec - samice za účelom zaistenia potravy a samec za účelom zaistenia svojho genetického materiálu.
Rozloha levieho teritória závisí jednak od početnosti skupiny, jednak od množstva koristi, ktorou sa levy živia. Obvykle zahŕňa 12 až 25 km2.
 

 

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera Leo
DÁTUM NARODENIA
26.8.2016
KRAJINA PÔVODU
Afrika

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Lev púšťový a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI