Naši zverenci

Mačiak grivett/mačiak zelený Anton, Jessy, Judy, Anna

 

Zvedavé mačiaky Anton, Jessy, Judy, Anna

 Samička mačiaka sa k nám dostala od súkromného chovateľa.
Keďže primáty nemôžu byť samé, aj vo voľnej prírode žijú v pároch, alebo v skupinách, sme radi, že svoj výbeh obýva so samčekom zo zahraničnej ZOO.

Mačiak grivet je nazývaný aj mačiak zelený pre jeho zlatozeleno sfarbenú srsť a bledo sfarbené labky. Taktiež sú pre neho typické chumáče bielej srsti po bokoch tváre. Nápadným znakom mačiaka zeleného je jeho chvost - meria približne 80 centimetrov a je spravidla dlhší ako zvyšok tela. Dospelý mačiak zelený dosahuje (vrátane chvosta) dĺžku 130 cm.

Mačiaky sa živia rôznymi plodmi a semenami, hmyzom, vajíčkami (aj vtákmi).
V Malkia Parku ich jedálny lístok tvori ovocie, zelenina - varená aj surová, hmyz, vajíčka, varené mäso, varená ryža – samozrejme bez korenia a soli.

Mačiaky zelené žijú vo väčších skupinách, ktoré pozostávajú zväčša z niekoľkých samíc, ich mláďat a malého počtu samcov.

Pri starostlivosti o mláďa si samice vzájomne pomáhajú.
Mláďa mačiaka zeleného sa môže po narodení držať matky nielen rukami a nohami - na chytanie má uspôsobený chvost. Postupne sa však táto schopnosť stratí.

Mačiaky sú aktívne ráno a v podvečer.
Počas dňa zostupujú aj na zem a hľadajú si potravu. Spia v korunách stromov.
Veľkú časť dňa trávia mačiaky zelené hraním, úpravou srsti, šplhaním sa po stromoch a predstieraným – hraným súperením. Hry a úprava srsti slúžia na upevňovanie sociálnych väzieb.
Charakteristickým znakom tejto opice sú rozličné varovné výkriky, ktoré signalizujú členom skupiny, že sa približuje konkrétny nepriateľ.

Početnosť mačiakov sa znižuje vo voľnej prírode degradáciou prostredia a nelegálnym odchytom mačiakov na komerčné účely, mačiaky sa taktiež stávajú potravou veľkých hadov, leopardov, domorodých obyvateľov aj paviánov.

VEDECKÝ NÁZOV
Chlorocebus aethiops
DÁTUM NARODENIA
Jessy : 1.6.2014, Anna: 25.02.2019, Anton: 21.02.2020, Judy unkn
KRAJINA PÔVODU
Savanové lesy východnej / severovýchodnej Afriky

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Mačiak grivett/mačiak zelený a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI