Naši zverenci

Ara červenoramenná/ ara Hahnova Aurora a Quintus

 

 Aurora a Quintus boli príliš hlučné

Predchádzajúci majiteľ nezvážil podmienky, ktoré potrebujú komunikatívne a spoločenské papagáje pre plnohodnotný život.
Keďže boli veľmi hlučné hľadal im nový domov.
Veríme, že sú u nás šťastné - majú tu spoločnosť, pozornosť, pestrý jedálny lístok, hračky, veterinárnu starostlivosť, vonkajšiu voliéru aj vnútorný vykurovaný priestor.

Jedná sa o najmenší druh ár. Sú zeleno sfarbené, pričom horná časť hlavy a temena je modrá až modrozelená. Okraje krídel má červené. Červené má aj veľké spodné krídelné krovky.
Zobák je u poddruhu - ara červenoramenná venezuelská - celý čierny, u poddruhu - ara červenoramenná južná - je horná časť zobáku svetlá.

Ara červenoramenná dorastá do veľkosti max 30cm.
Patrí malému počtu papagájov druhu ary, ktoré nepodliehajú povinnej registrácii na základe medzinárodného dohovoru CITES.

Živí sa prevažne potravou z korún stromov a krov – výhonkami, ovocím, kvetmi, semenami, bobuľami.

Je chovaný ako domáci maznáčik, tento druh je obľúbený u chovateľov, ktorí si nemôžu dovoliť chovať veľké druhy papagájov. Ak si ju zaobstaráte ako mláďa, skrotne rovnako dobre ako veľké ary.
Pri dostatku pozornosti vie byť ara červenoramenná výborný rodinný maznáčik, vie sa naučiť rozprávať (vedia si požiadať o dobrotu, pýtať sa von z klietky, vypýta sa na toaletu,...) .
Keď sa jej človek nevenuje, je veľmi hlučná. Taktiež pri viacerých pároch chovaných v bytoch, alebo vo volierach, sú tieto drobné ary na svoju veľkosť velmi hlasné, čím môžu obťažovať susedov.

Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Auroru a Quintusa ďakujeme: Natalii Plutzerovej.

 

VEDECKÝ NÁZOV
Diopsittaca nobilis / Ara nobilis
DÁTUM NARODENIA
unknown
KRAJINA PÔVODU
pozdĺž Amazonky, východná Venezuela, južná a východná Brazília

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Ara červenoramenná/ ara Hahnova a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI