Rys Brutus
V minulosti bol takmer vyhubený, no vďaka ochrane sa jeho populačná hustota zväčšila. Brutus sa narodil v zajatí , a preto žial nie je možné ho vypustiť do voľnej prírody.
Vyskytuje sa na niekoľkých izolovaných územiach v strednej, severovýchodnej Európe, na Sibíri po centrálne ázijské pohoria a v malej časti severnej Ázie. Výskyt na Slovensku bol doložený na 52,9 % územia. Obýva najmä boreálne lesy.
Je najväčšou európskou mačkovitou šelmou, s dĺžkou tela od 80 do 130 cm, dĺžkou chvosta 25 cm, výškou v kohútiku až 70 cm. Samce obyčajne vážia od 18 do 30 kg a samice od 10 do 21 kg.
Rys je skutočne ostrovid - za denného svetla dokáže spozorovať myš vo vzdialenosti 70 metrov, zajaca na 300 metrov a srnca na 500 metrov. Zrak má vynikajúci aj v noci. V lete počas splnu zbadá napríklad zajaca na 125 m a srnca na 300 m.
Samec žije samotársky, len v dobe párenia sa zdržuje so samicou. V tomto období sprevádza samicu niekedy aj viac samcov, ktorí spolu bojujú.
Aj keď je rys veľmi rýchle zviera, zdravá zver im väčšinou unikne. V prírode má regulačnú úlohu - jeho korisťou sa stávajú obyčajne poranené, choré a zoslabnuté jedince, teda aj staré jedince a mláďatá.
Vplýva teda na zdravotný stav najmä vysokej zveri.
Charakteristické znaky všetkých rysov sú trojuholníkové uši s čiernymi štetinami na ich koncoch, ktoré im slúžia na lepšie rozpoznávanie smeru prichádzajúceho zvuku.
Za ADPOČNÝ PRÍSPEVOK na Brutusa ďakujeme:
PETROVI FEKETE, JANKE JENČÍKOVEJ,
RÓBERTOVI PÁLENÍKOVI.
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Rys ostrovid a jeho stupeň ohrozenia: