Naši zverenci

Tiger bengálsky biely Carmen

 

Príbeh Carmen
a jej cesta ku slobode

Biele tigríča Carmen bolo odtrhnuté od matky krátko po narodení. Už ako dvojmesačná bola zneužívaná na komerčné účely v cirkuse na fotenie s návštevníkmi. Jej pazúriky boli obrúsené, aby neškriabala návštevníkov. Ako trojmesačná sa dostala do našej starostlivosti. U predchádzajúceho majiteľa mala nevhodnú stravu, a preto sme sa u nás rozhodli prejsť na tuhšiu stravu vhodnú pre mláďatá. Život takéhoto mláďata je veľmi stresujúci, lebo v prvom rade potrebuje svoju matku (a ak sa oň z nejakého dôvodu nemohla postarať, tak ošetrovateľ je náhrada) a nie stovky, tisícky ľudí, ktorí sa s ňou chcú fotiť a hladkať. 
Vďaka našim ošetrovateľom a ich starostlivosti si postupne zvykla na svoj nový domov a žije u nás pokojný život.

Vo voľnej prírode ich žije okolo 2500. Bengálsky tiger je napriek tomu najpočetnejší tigrí poddruhuh, čo je alarmujúci aktuálny stav. Kedysi bolo 9 poddruhov tigrov: Bengálsky, Sibírsky, Indočínsky, Juhočínsky, Sumatranský, Malajský, Kaspický, Jávsky a Balijský. Z nich sú posledné tri úplne vyhynuté, jeden je vo voľnej prírode vyhynutý a zvyšok sú ohrozené druhy.

Biely tiger nie je samostatný poddruh - tento farebný variant sa vyskytuje iba v bengálskom poddruhu, s pravidelnými pruhmi a modrými očami.
Biely tiger nie je albín. Albín nemá pigment, je celý biely, má červené oči.
Biele tigre sú leucistickou formou tigra indického – majú menej pigmentu, ale na svetlom podklade srsti majú pásy a modré oči.
Prvý biely tiger bol v prírode odchytený v Indii v roku 1951 a dostal sa do súkromnej zbierky maharadžu z Rewy.
Aby sa dosiahlo biele potomstvo tigrov, boli biele jedince krížené medzi sebou (rodičia s potomstvom, súrodenci)– tzv príbuzenské párenie (príbuzenská plemenitba), v súčastnosti nepovolené, čo malo za dôsledok rôzne viditeľné aj skryté vady potomkov – škúlenie, krivý chrbát, srdečné vady,...

Odhady ukazujú, že asi len 1 z 10 000 narodených bengálskych tigrov vo voľnej prírode bude biely.

Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Carmen ďakujeme: BRANISLAVOVI MIKULOVI.

 

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera tigris tigris
DÁTUM NARODENIA
23.4.2017
KRAJINA PÔVODU
Bangladéš, India, Nepál, Bhután, južný Tibet

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Tiger bengálsky biely a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI