Naši zverenci

Gepard štíhly Diana a Mary

 

Mary a Diana konečne jedia ako sa na gepardy patrí

Mary so svojou sestrou Dianou v minulosti nemali najšťastnejšie podmienky. Dostali sa do našej starostlivosti vo veku troch rokov od súkromného chovateľa z nevhodných podmienok a nevhodnej starostlivosti. Mali malý výbeh a ich predošlý majiteľ ich nekŕmil vhodnou a pestrou stravou. Trvalo nám dlhšiu dobu, kým sme ich preliečili a vyliečili zo žalúdočných a tráviacich problémov. Dnes už sú úplne v poriadku, snažili sme sa im vytvoriť dostatočný priestor a vhodnejšie podmienky na život.

Gepardy dnes patria medzi ohrozené druhy nielen kvôli strate ich prirodzeného prostredia ale aj pytliactvu. V Ázii už takmer vymizli, gepard stredoázijský je s najväčšou pravdepodobnosťou vyhubený, gepard indický je kriticky ohrozený. Malá populácia (max. 200 jedincov) snáď ešte prežíva v nedostupných oblastiach Iránu a Pakistanu.

Vo voľnej prírode dnes žije iba 7100 jedincov a z toho najväčšia populácia gepardov žije v Namíbii, 2 000 – 3 000 jedincov.

Pôvodne areál geparda zahŕňal Afriku, Arabský polostrov, Blízky východ a Indiu. V súčasnosti sa vyskytuje predovšetkým v strednej, západnej a južnej Afrike.

Gepardy patria medzi najrýchlejšie cicavce na svete. V behu na krátku vzdialenosť dosahuje rýchlosť 110km/h.  Takýto rýchly beh je pre geparda veľmi vyčerpávajúci a rýchlo sa rozhorúči. Asi po 400 metroch si musí oddýchnuť. Gepard ako jediná mačka nemôže zatiahnuť pazúry (a preto im pomáhajú aj pri behu) .

 

VEDECKÝ NÁZOV
Acinonyx jubatus
DÁTUM NARODENIA
8.9.2012
KRAJINA PÔVODU
Afrika

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Gepard štíhly a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI