Mary a Diana konečne jedia ako sa na gepardy patrí
Mary so svojou sestrou Dianou v minulosti nemali najšťastnejšie podmienky. Dostali sa do našej starostlivosti vo veku troch rokov od súkromného chovateľa z nevhodných podmienok a nevhodnej starostlivosti. Mali malý výbeh a ich predošlý majiteľ ich nekŕmil vhodnou a pestrou stravou.
Trvalo nám dlhšiu dobu, kým sme ich preliečili a vyliečili zo žalúdočných a tráviacich problémov. Dodnes má Dianka následky, ale Mary sa zdá byť už v poriadku. Sú pod dôkladným dozorom očí našich ošetrovateľov a snažili sme sa im vytvoriť dostatočný veľký priestor a vhodnejšie podmienky na život.
Gepardy dnes patria medzi ohrozené druhy nielen kvôli strate ich prirodzeného prostredia ale aj pytliactvu. V Ázii už takmer vymizli, gepard stredoázijský je s najväčšou pravdepodobnosťou vyhubený, gepard indický je kriticky ohrozený. Malá populácia (max. 200 jedincov) snáď ešte prežíva v nedostupných oblastiach Iránu a Pakistanu.
Vo voľnej prírode dnes žije iba 7100 jedincov a z toho najväčšia populácia gepardov žije v Namíbii, 2 000 – 3 000 jedincov.
Pôvodne areál geparda zahŕňal Afriku, Arabský polostrov, Blízky východ a Indiu. V súčasnosti sa vyskytuje predovšetkým v strednej, západnej a južnej Afrike.
Gepardy patria medzi najrýchlejšie cicavce na svete. V behu na krátku vzdialenosť dosahuje rýchlosť 110km/h. Takýto rýchly beh je pre geparda veľmi vyčerpávajúci a rýchlo sa rozhorúči. Asi po 400 metroch si musí oddýchnuť. Gepard ako jediná mačka nemôže zatiahnuť pazúry (a preto im pomáhajú aj pri behu).
Majú ohybnú chrbticu – pri šprinte slúži ako pružina – pri behu sa pohybujú 7 m skokmi.
Majú veľké nozdry a pľúca pre lepšie zásobenie kyslíkom.
Chost – kormidlo pri behu, čierne sfarbenie na tvári odráža svetlo mimo očí - lepšie vidí.
Škvrny na srsti sú výborným maskovaním.
Kráľovský gepard – spojené škvrny na tele vytvárajú pruhy – bol dlho považovaný za mystické zviera, či neznámy druh – bol spozorovaný a odfotografovaný v roku 1975 v juhoafrickom Krugerovom parku.
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Gepard štíhly a jeho stupeň ohrozenia: