Naši zverenci

Gepard štíhly Diana & Mary

 

Mary a Diana konečne jedia ako sa na gepardy patrí

Mary so svojou sestrou Dianou v minulosti nemali najšťastnejšie podmienky. Dostali sa do našej starostlivosti vo veku troch rokov od súkromného chovateľa z nevhodných podmienok a nevhodnej starostlivosti. Mali malý výbeh a ich predošlý majiteľ ich nekŕmil vhodnou a pestrou stravou.
Trvalo nám dlhšiu dobu, kým sme ich preliečili a vyliečili zo žalúdočných a tráviacich problémov. Dodnes má Dianka následky, ale Mary sa zdá byť už v poriadku. Sú pod dôkladným dozorom očí našich ošetrovateľov a snažili sme sa im vytvoriť dostatočný veľký priestor a vhodnejšie podmienky na život.

Gepardy dnes patria medzi ohrozené druhy nielen kvôli strate ich prirodzeného prostredia ale aj pytliactvu. V Ázii už takmer vymizli, gepard stredoázijský je s najväčšou pravdepodobnosťou vyhubený, gepard indický je kriticky ohrozený. Malá populácia (max. 200 jedincov) snáď ešte prežíva v nedostupných oblastiach Iránu a Pakistanu.

Vo voľnej prírode dnes žije iba 7100 jedincov a z toho najväčšia populácia gepardov žije v Namíbii, 2 000 – 3 000 jedincov.

Pôvodne areál geparda zahŕňal Afriku, Arabský polostrov, Blízky východ a Indiu. V súčasnosti sa vyskytuje predovšetkým v strednej, západnej a južnej Afrike.

Gepardy patria medzi najrýchlejšie cicavce na svete. V behu na krátku vzdialenosť dosahuje rýchlosť 110km/h.  Takýto rýchly beh je pre geparda veľmi vyčerpávajúci a rýchlo sa rozhorúči. Asi po 400 metroch si musí oddýchnuť. Gepard ako jediná mačka nemôže zatiahnuť pazúry (a preto im pomáhajú aj pri behu).
Majú ohybnú chrbticu – pri šprinte slúži ako pružina – pri behu sa pohybujú 7 m skokmi.
Majú veľké nozdry a pľúca pre lepšie zásobenie kyslíkom.
Chost – kormidlo pri behu, čierne sfarbenie na tvári odráža svetlo mimo očí - lepšie vidí.
Škvrny na srsti sú výborným maskovaním.
Kráľovský gepard – spojené škvrny na tele vytvárajú pruhy – bol dlho považovaný za mystické zviera, či neznámy druh – bol spozorovaný a odfotografovaný v roku 1975 v juhoafrickom Krugerovom parku.

 

VEDECKÝ NÁZOV
Acinonyx jubatus
DÁTUM NARODENIA
8.9.2012
KRAJINA PÔVODU
Afrika

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Gepard štíhly a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI