Kenzo, Diesel a Chance boli zhabaní poľskou vládou
zo zlých podmienok
Starší samec Kenzo, mladší samec Diesel a samica Chance. Tieto tigre pochádzajú z Poľska z nevhodných podmienok a sú u nás v deponácii od 6. 4. 2018.
V Poľsku bolo vládou zhabaných viacero zvierat od súkromnej osoby, ktorá ich chovala v nevhodných podmienkach (spolu s Kenzom, Chance a Dieselom máme v deponácii v Malkia Parku z Poľska taktiež leoparda škvrnitého Oscara).
Nakoľko vek týchto skonfiškovaných zvierat nie je známy, odhadom tatko Kenzo mohol mať pri príchode cca do 10rokov.
U Kenza bola zistená silná bilaterálna artróza (degenerativne ochorenie) bedrových kĺbov, čo sme si všimli hneď po príchode - chodil ťažko a pokrivkával.
Aby sme zmiernili jeho bolesti, bola mu po konzultáciách s veterinármi podávaná podporná liečba kĺbovou výživou a lieky proti prípadnej bolesti.
Posledný mesiac pozorovania prišlo k chudnutiu napriek tomu, že papal, ale posledný týždeň sa mu pohoršilo a museli sme ho podrobiť vyšetreniu, ktoré nám ukázalo zlyhavánie obličiek.
Žial, pri takejto diagnóze niet pomoci pre zviera a vzhľadom k zlým výsledkom z moča a krvi bola odporučená eutanázia majiteľkou tigrov a dvomi veterinármi (u nás je táto skupinka tigrov len v deponácii zvieratá, nie sme ich majiteľmi i keď nám na ne finančne neprispievajú z Poľska... staráme sa však o ne s láskou a najlepšie ako vieme).
KENZO zostane navždy v našich srdciach s tým jeho milým výrazom tváre, bol to nádherný tiger (11. 2. 2021).
Rovnaký zdravotný stav ako Kenza postihol aj našu milovanú Chance a opustila nás 28. 11. 2022.
Kenzo bol od začiatku najsmelší z rodinky tigrov, Chance, bola tá, ktorá bola z tejto trojice tigrov najsmelšia. Najťažie je to s Dieslom, ktorý je “zaťatý mládenec”.
Spolupráca s ním síce je po rokoch o niečo lepšia, ale stále s Dieselom máme ešte veľa práce.
Na začiatku 20. storočia bola celková populácia vo voľnej prírode okolo 100-tisíc tigrov, dnes sa v prírode vyskytuje okolo 4 500 jedincov.
Ich pokles vo voľnej prírode spôsobuje človek - odlesňovanie, pytliactvo a nelegálne obchodovanie.
Tigre sa stali dôležitým tovarom čínskej medicíny, ich orgány sa používajú na rôzne medicínske účely - využívajú a pripisujú magické vlastnosti častiam
tigrieho tela na liečbu rôznych ľudských chorôb, no nikdy neboli účinky vedecky preukázané.
Každá časť od ňufáku po špičku chvosta je nelegálne predávaná na čiernom trhu (žlč - liečenie kŕčov u detí, krv - posilnenie imunity, kosti - proti zápalom,...).
Ich kožuch je použitý ako koberec, alebo kabát.
Hrozbou je aj odchyt mláďat, ktoré sa používajú na komerčné účely.
V zajatí sú tieto šelmy využívané v cirkusoch, alebo ako domáci maznáčikovia na určitú dobu. V rôznych kontaktných zoo slúžia ako atrakcia pre návštevníkov na fotenie a hladkanie.
Tieto zvieratá už nemožno vrátiť do voľnej prírody, ale v zajatí by im mali byť poskytnuté čo najlepšie a najprirodzenejšie podmienky pre život.
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Tiger bengálsky a jeho stupeň ohrozenia: