Skupinka lemurov
Naše lemury pochádzajú zo súkromných zoologických záhrad, kde sa premnožili, alebo zo súkromného chovu z nevhodných podmienok. Snažíme sa im poskytnúť vhodnú starostlivosť a lásku.
Lemur Kata (Lemur catta) patrí medzi všeobecne ohrozené druhy. Ich počet vo voľnej prírode klesá kvôli odlesňovaniu a intenzívnemu lovu.
Lemury sa veľmi radi slnia v takzvanej jogínskej polohe - sadnú oproti slnku s rozpaženými prednými labkami, nahrievajú sa a čerpajú slnečnú energiu.
Lemur kata je typický svojím dlhým pásikavým biernosivým chvostom. Dlhý chvost má viacero funkcií. Keď skupina lemurov kata putuje vysokou trávou, vidia si navzájom chvosty a celá skupina má o sebe prehľad. Keď má samček lemura kata záujem o samičku, naparfémuje si chvost svojím pachom a povieva chvostom pred samičkou v snahe upútať ju.
Pachové žľazy majú obe pohlavia - nad zápästným kĺbom a vylučujú páchnucu, hnedú, lepkavú látku.
Mláďatá sa hneď od narodenia držia na srsti matky, čo nie je vôbec jednoduché, pretože matka s nimi skáče z konára na konár. Mláďa, ktoré nie je schopné sa na srsti udržať je vo voľnej prírode ľahkou korisťou predátora. Tak sa choré mláďatá dlho netrápia a zároveň prežijú len silné a zdravé jedince.
Predné zuby slúžia lemurom kata na čistenie a prečesávanie srsti. Sú veľmi čistotní - keď konzumujú šťavnaté ovocie zaklonia hlavu, aby im šťava nestekala po srsti.
Lemur kata má reflexnú vrstvu na sietnici oka, čo zlepšuje jeho nočné videnie.
Označenie „lemur“ pochádza z latinského jazyka a mohli by sme ho preložiť ako „duch noci“ alebo „nočný duch“.
Lemur kata je endemitom Madagaskaru. Endemit = zvieratko, alebo rastlina, ktorá sa vo svojom prirodzenom prostredí vyskytuje na určitom území a nikde inde ju v prirodzenom prostredí nenájdete.
Až 90% všetkých druhov rastlín a živočíchov nachádzajúcich sa na Madagaskare sú endemity.
Nachádza sa tu až 99 druhov lemurov, stovky druhov orchideí, šesť z ôsmich známych druhov baobabov, 170 druhov paliem a ⅔ svetovej populácie chameleónov.
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Lemur kata a jeho stupeň ohrozenia: