Naši zverenci

Lev púšťový Elza

 

Levica Elza, hrdinka z cirkusu

Elza patrí medzi našich prvých zverencov, dostala sa k nám od súkromnej osoby, ktorý mal v tom čase aj viac šeliem z cirkusov a starostlivosť nezvládal. Kvôli nákladnej starostlivosti sa o tieto šelmy viac nevedeli postarať, a tak putovali do Malkia Parku. Elza je najstaršou kráľovnou Malkia Parku a maminkou našej Malkie a Alexa.

Lev je najväčším predátorom v Afrike, samci môžu narásť až do dĺžky 3 metre od špičky nosa po koniec chvosta a môžu vážiť priemerne medzi 180–250 kg. Ich rev je počuť približne na 5–8 km a bez vody vydržia 3-4 dni

Najväčší známy lev, akého sa kedy podarilo zaznamenať bol samec a vážil neuveriteľných 272 kg. Tento “obor” pochádzal z Kene.
Tieto zvieratá dokážu otvoriť svoje čeľuste až do šírky 28 cm.
Majú skvelý sluch. Svoju korisť dokážu počuť na vzdialenosť až 1,6 km.
Levica potrebuje približne 5 kg mäsa denne, zatiaľ čo lev spotrebuje 7 a viac kg za deň.
Lev sa dá skrížiť s tigrom. Takéto experimenty ľudia skúšali pri zvieratách odchovaných v zajatí. Spojením týchto dvoch obrovských mačiek vzniká ešte väčšia, s názvom liger. Ten sa však už nemôže ďalej rozmnožovať.

Veľa panovníckych a šľachtických odznakov malo na sebe vyobrazenie leva ako symbolu sily, odvahy aj krásy.

Úmrtnosť levíčat je veľmi vysoká, lebo sa dostávajú k potrave až keď sa najedia dospelé jedince.
Väčšinou sa zdržujú na zemi, ale v niektorých oblastiach majú vo zvyku aj vyliezať na stromy. 

 Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Elzu ďakujeme Robertovi Heijenrathovi.

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera Leo
DÁTUM NARODENIA
5.9.2006
KRAJINA PÔVODU
Afrika

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Lev púšťový a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI