Naši zverenci

Tiger bengálsky biely Falco & Mautzi

 

V Rakúsku pre nich nebolo miesto, u nás majú domov

Falco a Mautzi sa narodili v súkromnej ZOO v Rakúsku už bielym rodičom. Žiaľ, nemali pre ne miesto a tak ich potrebovali umiestniť inam. Ako pár mesačné mláďatá sa ani oni nevyhli kontaktu s návštevníkmi/sponzormi. Našťastie mali dopriatu rodičovskú lásku a boli s matkou až kým neprišli do Malkia Parku. U nás samozrejme neprichádzajú do priameho kontaktu ani s ošetrovateľmi. Falco si veľmi obľúbil Carmen a my sme radi , že nie je sama a môže šantiť so seberovnými kamošmi.

Vo voľnej prírode ich žije okolo 2500. Bengálsky tiger je napriek tomu najpočetnejší tigrí poddruhuh, čo je alarmujúci aktuálny stav. Kedysi bolo 9 poddruhov tigrov: Bengálsky, Sibírsky, Indočínsky, Juhočínsky, Sumatranský, Malajský, Kaspický, Jávsky a Balijský. Z nich sú posledné tri úplne vyhynuté, jeden je vo voľnej prírode vyhynutý a zvyšok sú ohrozené druhy.

Bengálsky tiger je národné zviera Indie a Bangladéša.  Bengálske tigre patria spolu so sibírskymi tigrami medzi najviac zneužívané poddruhy tigrov v cirkusoch. Tigre majú 30 zubov, ich zuby ale nie sú schopné mäso rozžuť úplne, a preto ho prehĺtajú vo veľkých kusoch. Tigre majú tak ako človek dve generácie zubov. V mliečnom chrupe chýbajú stoličky a celkový počet je 26 zubov. Do roka (začínajú vypadávať od cca 7. mesiaca) je mliečny chrup nahradený trvalým. 

 Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Falca a Mautzi ďakujeme: Ramon & Barb Espiritu a Pat Spalding

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera tigris tigris
DÁTUM NARODENIA
22.3.2017
KRAJINA PÔVODU
Indočína

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Tiger bengálsky biely a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI