Naši zverenci

Rys červený Garfield

 

Rys Garfield

Rys červený má tzv. „bokombrady“ na tvári a kýpťovitý chvostík. Srsť je prevažne červenohnedá s rôznymi škvrnami. Loví zajacovce, ale vyžije aj z hlodavcov, jeleňovitých a zdochlín. Dosahuje dĺžku 65–110 cm a hmotnosť 4–15,5 kg.

Rys červený sa prirodzene vyskytuje v južná Kanada, USA a Mexiku. Žije v púšťach až zmiešaných a ihličnatých lesoch. V Amerike je považovaný za pomerne hojný druh.

Svoje územie si rys červený značkuje, je silne teritoriálny a samotárský.

Sfarbenie je veľmi rôznorodé, všeobecne sa ale dá povedať, že čím severnejšie rys žije, tým má svetlejšiu srsť, aby bol čo najlepšie maskovaný v zasneženej krajine. Základná farba jeho srsti je šedá so žltkastým až hrdzavým sfarbením a s hnedými až červenohnedými škvrnami. Zimná srsť je podstatne dlhšia a hustejšia, s menej výraznou škvrnitosťou. Stredom chrbta sa často tiahne tmavý pás, brucho je zreteľne svetlejšie až biele.

 Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Garfielda ďakujeme: Lucii, Jánovi a Matúšovi Galovým.

VEDECKÝ NÁZOV
Lynx rufus
KRAJINA PÔVODU
Severná Amerika

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Rys červený a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI