Rys Garfield sa narodil v zajatí a preto ho nie je možné vypustiť do voľnej prírody, do našej starostlivosti sa dostal už ako starší jedinec.
Rys červený má tzv. „bokombrady“ na tvári a kýpťovitý chvostík - v jeho domovine je nazývaný bobcat podľa krátkeho - zajačieho chvosta.
Srsť je prevažne červenohnedá s rôznymi škvrnami. Loví dvojzubce - zajace, ale vyžije aj z hlodavcov, jeleňovitých a zdochlín. Dosahuje dĺžku 65 –110 cm a hmotnosť 4 – 15,5 kg.
Rys červený sa prirodzene vyskytuje v južnej Kanade, USA a Mexiku. Žije v púšťach až zmiešaných a ihličnatých lesoch. V Amerike je považovaný za pomerne hojný druh.
V Amerike sa rys červený vyskytuje v množstve bájok a mýtov, niektoré kmene Indiánov ho uctievali ako božstvo.
Svoje územie si rys červený značkuje (moč, trus, škriabanie do stromov), je silne teritoriálny a samotárský.
Jediná mačkovitá šelma, kde si územie viac stráži samica, než samec. Samec sa so samicou stretáva len v období párenia, o mláďatá sa samica stará sama.
Sfarbenie je veľmi rôznorodé, všeobecne sa ale dá povedať, že čím severnejšie rys žije, tým má svetlejšiu srsť, aby bol čo najlepšie maskovaný v zasneženej krajine.
Základná farba jeho srsti je šedá so žltkastým až hrdzavým sfarbením a s hnedými až červenohnedými škvrnami. Zimná srsť je podstatne dlhšia a hustejšia, s menej výraznou škvrnitosťou. Stredom chrbta sa často tiahne tmavý pás, brucho je zreteľne svetlejšie až biele.
Každú noc prejde vzdialenosť 3 – 11 km. Zadné nohy má dlhšie ako predné (dlhšie skoky, rýchlejší beh).
Garfielda už nie je možné si adoptovať, nakoľko uhynul 30. 7. 2020. Navždy zostane v našich srdciach.
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Rys červený a jeho stupeň ohrozenia: