Naši zverenci

Lemur vari Jonatán & spol

 

Paty & Maty
Jonatán & Gabika

Pochádzajú zo súkromných zoologických záhrad, kde boli premnožené a z nevhodných podmienok od súkromných osôb, kde častokrát slúžia ako domáci maznáčikovia alebo ako atrakcia na zábavu pre ľudí.

Lemur vari patrí do radu primátov, podradu poloopíc, konkrétne do čeľade denných lemurov. Žije v pralesoch severovýchodného Madagaskaru.

Lemur vari je endemitom Madagaskaru. Endemit = zvieratko, alebo rastlina, ktorá sa vo svojom prirodzenom prostredí vyskytuje na určitom území a nikde inde ju v prirodzenom prostredí nenájdete.

Vývoj početnosti lemurov vari má za posledných 27 rokov klesajúci tendenciu, pričom klesol až o 80 %.

V skupine lemurov je zložitá sociálna štruktúra.  Vládnu  v nej samice, ktoré aj najaktívnejšie bránia svoje teritórium. Samice sú agresívnejšie, než samci, niekedy samice dokonca samcov napádajú, aby boli skôr pri potrave - energetický výdaj samíc je aj z dôvodu skrátenej gravidity a starostlivosti o potomstvo omnoho vyšší než u samcov.

Lemury vari sa pri získavaní potravy - ovocia, alebo kvetov - dokážu zavesiť zadnými labkami na konár stromu, spustiť sa dole hlavou a prednými labkami si odtŕhajú kvety, alebo sladké plody.
Živia sa ovocím, kvetmi, hmyzom. V zajatí majú pestrý jedálny lístok pozostávajúci zo surového ovocia, surovej aj varenej zeleniny, vareného mäsa, vajíčok, hmyzu.

Lemuri dostali svoj názov podľa rímskych "lemuros" - duchov zomretých, ktorí sa v noci ozývali pekelným kvílením, krikom a nárekmi - čo na lemurov vari úplne sedí  - medzi sebou komunikujú, akoby na seba kričali čarodejnice... Veľakrát tak spôsobia presun návštevníkov parku k ich výbehu. Keď k nim návštevníci pribehnú, zistia, že sa nič nedeje - lemury vari už zase spokojne sedia vedľa seba a pochutnávajú si na potrave.
Hlučnou komunikáciou dávajú najavo ostatným lemurom na okolí, že daný výbeh je ich teritóriom. 

VEDECKÝ NÁZOV
Varecia variegata
DÁTUM NARODENIA
7.5.2014
KRAJINA PÔVODU
Madagaskar

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Lemur vari a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI