Naši zverenci

Ťava dvojhrbá Kamil

 

Kamilova cesta 
z cirkusu

Kamil k nám prišiel z cirkusu z nevhodných a stresujúcich podmienok, kde zostali, žiaľ, jeho rodičia. Aspoň jeho sme zachránili a môže sa tešiť z pohybu a slobody. V Malkia Parku konečne zažíva sladkú slobodu, kde ho zahŕňame láskou a tou najlepšou starostlivosťou.

V prírode je ťava dvojhrbá na pokraji vyhynutia. Posledné voľne žijúce populácie prežívajú v počte niekoľko stoviek jedincov v púšti Gobi na juhozápade Mongolska.

Nedomestifikovaná ťava dvojhrbá sa vo voľnej prírode nachádza v Ázii.
Ťava jednohrbá - dromedár - má svoj pôvod v Afrike.

Na svete žije asi 15 miliónov domácich tiav, prevažne v severnej Afrike a západnej Ázii. V mongolských púšťach sa vyskytujú malé skupinky divokých tiav. V Austrálii nájdeme asi 25 tisíc zdivočených dromedárov (podľa iných prameňov až 700 tisíc), potomkov tiav dovezených z Arábie.

Ťava je mimoriadne nenáročná, uspokojí sa s výživne veľmi chudobným krmivom a v hospodárení s vodou je mimoriadne efektívna.
Hrby slúžia na vytváranie tukových zásob – zdroja metabolickej vody. Mýtus o tom, že ťava nosí v hrboch zásoby vody je preto nepravdivý.

Ťavy sú na život v púšti veľmi dobre prispôsobené. Namiesto kopýtok majú "papučky", vďaka ktorým sa im nohy nezabárajú do piesku. Dokážu zaklapnúť nozdry, takže sa im pri púštnej búrke nedostane piesok do nosa. Uši sú chránené pred pieskom vďaka hustému osrsteniu. No a oči sú tiež v bezpečí - oko si vedia "zaklapnúť" tretím viečkom. 
Ťava dvojhrbá je v lete chránená krátkou srsťou, ktorá ju chráni pred slnečným žiarením a dotieravým hmyzom a na zimu presrstí do hustej zimnej srsti, ktorá zabezpečuje izoláciu pred studeným dažďom, nepríjemným vetrom a snehom. 

 

VEDECKÝ NÁZOV
Camelus bactrianus
DÁTUM NARODENIA
14.4.2015
KRAJINA PÔVODU
Stredná Ázia

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Ťava dvojhrbá a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI