Vzorná mama Kamu
Kamu patrí do skupinky našich prvých zverencov spolu s Cezarom, Leom, Elzou a Suriou. U nás sa jej narodili mláďatá Love a Arya. Kamu sme ako prvej levici vedeli poskytnúť samostatný výbeh, kde sa krásne starala o svoje mláďatá a po pár mesiacoch sme k nim mohli pustiť aj ich otca Cezara. Dodnes tvoria krásnu štvorčlennú rodinu a je to u nás tá najdivokejšia skupina šeliem. Kamu mala od mladosti zdravotné problémy, z ktorých sme ju vyliečili, ale v Malkia Parku bola chvíľu tiež na pokraji smrti, kedy utrpela infarkt miechy. Našťastie sa z toho vďaka nášej skvelej tímovej práci a starostlivosti dostala a naďalej sa môže venovať svojej rodine.
Samica je gravidná 100 až 120 dní. Táto levica odíde od skupiny a nájde si skrýšu, kde porodí 4 až 6 mláďat.
Levica, ktorá kojí mláďatá potrebuje skonzumovať až 6kg mäsa. Keď privedie svoje mláďatá späť do skupiny, ostatné levy ich prijmú medzi seba a levice sa spoločne starajú o všetky mláďatá rovnako.
Je to najväčší mäsožravec v Afrike, patrí medzi najinteligentnejšie mačkovité šelmy. Cez deň odpočívajú až 20 hodín – je to najmenej aktívna mačkovitá šelma. Rev samca môže mať až 114 decibelov. Slúži na komunikáciu na veľké vzdialenosti a vymedzovanie teritória. Samec aj samica majú podobný rev, ale samec má hlbší tón.
Už na prvý pohľad vidieť pohlavný dimorfizmus, teda výrazný rozdiel medzi samcom a samicou. Samcovi pokrýva hlavu a krk hustá hriva. Farba a hustota hrivy informujú o veku a zdravotnom stave leva. Má aj životne dôležitú funkciu - pri súboji dvoch samcov o samice a územie, sa udierajú labami s pazúrmi práve do oblasti hlavy a krku. Čím je hriva hustejšia, tým lepšie chráni leva a dáva mu väčšiu šancu na prežitie bez zranení – plní funkciu ochrannej helmy.
Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Kamu ďakujeme: MARTINE REPISKEJ, ADRIANE BILIŠIČOVEJ.
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Lev púšťový a jeho stupeň ohrozenia: