Naši zverenci

Lev púšťový Kamu

 

Vzorná mama Kamu

Kamu patrí do skupinky našich prvých zverencov spolu s Cezarom, Leom, Elzou a Suriou. U nás sa jej narodili mláďatá Love a Arya. Kamu sme ako prvej levici vedeli poskytnúť samostatný výbeh, kde sa krásne starala o svoje mláďatá a po pár mesiacoch sme k nim mohli pustiť aj ich otca Cezara. Dodnes tvoria krásnu štvorčlennú rodinu a je to u nás tá najdivokejšia skupina šeliem. Kamu mala od mladosti zdravotné problémy, z ktorých sme ju vyliečili, ale v Malkia Parku bola chvíľu tiež na pokraji smrti, kedy utrpela infarkt miechy. Našťastie sa z toho vďaka nášej skvelej tímovej práci a starostlivosti dostala a naďalej sa môže venovať svojej rodine.

Samica je gravidná 100 až 120 dní. Táto levica odíde od skupiny a nájde si skrýšu, kde porodí 4 až 6 mláďat.
Levica, ktorá kojí mláďatá potrebuje skonzumovať až 6kg mäsa. Keď privedie svoje mláďatá späť do skupiny, ostatné levy ich prijmú medzi seba a levice sa spoločne starajú o všetky mláďatá rovnako. 

Je to najväčší mäsožravec v Afrike, patrí medzi najinteligentnejšie mačkovité šelmy. Cez deň odpočívajú až 20 hodín – je to najmenej aktívna mačkovitá šelma. Rev samca môže mať až 114 decibelov. Slúži na komunikáciu na veľké vzdialenosti a vymedzovanie teritória. Samec aj samica majú podobný rev, ale samec má hlbší tón.

Už na prvý pohľad vidieť pohlavný dimorfizmus, teda výrazný rozdiel medzi samcom a samicou. Samcovi pokrýva hlavu a krk hustá hriva. Farba a hustota hrivy informujú o veku a zdravotnom stave leva. Má aj životne dôležitú funkciu - pri súboji dvoch samcov o samice a územie, sa udierajú labami s pazúrmi práve do oblasti hlavy a krku. Čím je hriva hustejšia, tým lepšie chráni leva a dáva mu väčšiu šancu na prežitie bez zranení – plní funkciu ochrannej helmy.

 Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Kamu ďakujeme: MARTINE REPISKEJ, ADRIANE BILIŠIČOVEJ.

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera Leo
DÁTUM NARODENIA
17.8.2008
KRAJINA PÔVODU
Afrika

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Lev púšťový a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI