Naši zverenci

Lev púšťový biely Kelly & Kimba

 

Osud bielych Levíc Kelly a Kimby
nebol práve ružový

Kelly a Kimba sa narodili na Slovensku v súkromnom zajatí bielym rodičom, kde boli odvrhnuté maminkou levicou a väčšinu dňa zrejme trávili v prepravke. Vzali sme ich do našej starostlivosti ako mesačné mláďatá a starali sa o ne 24 hodín denne, 7 dní nepretržite. Bolo to náročné obdobie, pretože také malé mláďatá ešte nič nevedia, ani samé jesť, ani sa vyprázdňovať. Milovali mliečko z fľašky a pili ho zo všetkých mláďat najdlhšie. Rozoznávali sme ich podľa ich očí pretože Kelly škúlila (táto vada sa vyskytuje aj u iných druhov pri genetickej mutácii).

Biele levy sú nositeľmi génu, ktorý spôsobuje biele sfarbenie. I keď sú biele, nejedná sa o albinizmus. Tento jav sa odborne nazýva leucizmus. O leucizme hovoríme vtedy, ak má zviera normálne pigmentované oči, pery alebo chodidlá, nie však srsť. Mláďatá „bielych“ levov prichádzajú na svet úplne biele a ich srsť vekom nadobúda tmavší odtieň až do krémovej farby. Vo voľnej prírode alebo skôr Krugerovom národnom parku v Afrike ich je málo a v zajatí sú rozmnožovaní kvôli zaujímavému sfarbeniu.

 Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Kellly a Kimbu ďakujeme: MARC KEMP A PHIL WHITE

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera leo krugeri
DÁTUM NARODENIA
6.5.2016
KRAJINA PÔVODU
Afrika

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Lev púšťový biely a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI