Naši zverenci

Lev púšťový Kevin

 

Príbeh leva Kevina

Kevin sa narodil v zajatí u súkromnej osoby a k nám sa dostal na Vianoce 2016. V rukách súkromného chovateľa ho odvrhla matka levica, ktorá ho nedojčila. Nie všetky levice sa totiž v zajatí starajú o svoje mláďatá, nakoľko nemajú vytvorené dostatočne vhodné podmienky. Pomenovali sme ho Kevin, lebo sa dostal do našej starostlivosti pred Vianocami, kedy máme viacero obľúbených rozprávok a z jednou z nich je aj práve "Sám doma" :) 
Naši ošetrovatelia mu venovali 24 hodinovú starostlivosť, vždy to bol najväčší hladoš a do dnešnej doby je tomu tak. Kevin si najviac rozumie s levicou Kiarou, majú veľmi podobnú povahu.

Levica potrebuje približne 5 kg mäsa denne, zatiaľ čo lev spotrebuje 7 a viac kg za deň.
Lev sa dá skrížiť s tigrom. Takéto experimenty ľudia skúšali pri zvieratách odchovaných v zajatí. Spojením týchto dvoch obrovských mačiek vzniká ešte väčšia, s názvom liger. Ten sa však už nemôže ďalej rozmnožovať.

Lev je častá, obľúbená rozprávková postavička. Objavil sa napríklad v animovaných filmoch ako Leví kráľ, Divočina či Madagaskar.
Pri nakrúcaní rozprávky Leví Kráľ sa štáb filmárov ešte pred nakrúcaním vybral do Afriky, konkrétne do Kene, aby tu študovali správanie levov.
Zameriavali sa hlavne na ich pohyby, aby ich neskôr dokázali vo filme adekvátne stvárniť. Dôkladne tiež študovali aj tamojšiu flóru a prírodu. Neskôr mali v štúdiu aj živého leva s mláďaťom, aby vedeli presne zobraziť stavbu tela a pohyby týchto zvierat.

 

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera Leo
DÁTUM NARODENIA
23.10.2016
KRAJINA PÔVODU
Afrika

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Lev púšťový a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI