Naši zverenci

Lev púšťový Leo R.I.P.

 

Kráľ šeliem Leo

10.11.2005 ~ 30. 7. 2020

Leo patrí do skupiny našich prvých zverencov od súkromnej osoby, ktorá ich mala z cirkusu, ale žiaľ sa o ne už viac nemohla starať, nakoľko starostlivosť o tieto zvieratá je finančne náročná. U nás zdieľa spoločný výbeh s Elzou a Suriou a je otcom Alexa a Diega. Je najstarším levím kráľom Malkia Parku.

Lev je najväčším predátorom v Afrike, samci môžu narásť až do dĺžky 3 metre od špičky nosa po koniec chvosta a môžu vážiť priemerne medzi 180–250 kg. Ich rev je počuť približne na 5–8 km a bez vody vydržia 3-4 dni.

Takmer 20 hodín denne strávi spánkom a odpočinkom. Skupinu v skutočnosti udržiavajú samice. Lovia a starajú sa o mláďatá. Levíčatá žijú prvé tri mesiace pri matke v bezpečnom úkryte vzdialenom od skupiny. Trojročné dospelé samce vodca odoženie od svorky. 

Lev je častá, obľúbená rozprávková postavička. Objavil sa napríklad v animovaných filmoch ako Leví kráľ, Divočina či Madagaskar.

Levy, králi šeliem sú populárnym symbolom majestátnosti a odvahy po tisícročia. Čo sa deje s týmto ikonickým zvieraťom? Ľudský faktor je hlavnou príčinou znižovania ich populácie. Ich hrozbou je vo voľnej prírode pytliactvo, strata biotopu až po lovenie trofejí. Levy sú stále týrané v cirkusoch po celom svete.

30. 7. 2020 sme sa žial s Leom museli navždy rozlúčiť, nakoľko mu nepomohla žiadna liečba vyliečiť sa z chronického zápalu pľúc. V tomto roku by sa dožil 15tich rokov, čo je krásny vek. Ďakujeme všetkým za podporu! 

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera Leo
DÁTUM NARODENIA
10.11.2005
KRAJINA PÔVODU
Afrika

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Lev púšťový a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI