Naši zverenci

Lev púšťový biely Leon

 

Biely leví kráľ Leon

Leon pochádza z cirkusu, kde okrem nevhodných podmienok slúžil ako atrakcia pre návštevníkov. Prišiel v období, keď sa mu menili mliečne zuby na dospelácke a tri z nich mu nikdy nevyrástli. Môže to byť zlá genetika nakoľko bielych levov v zajatí nie je až toľko veľa, a preto príbuzenstvo potomkov spôsobujú rôzne degenerácie. Navyše biele levy sa v zajatí nerodia prirodzene tmavým jedincom, ale už bielym rodičom. Leon má veľmi kľudnú povahu a o svôj výbeh sa delí s Kelly a Kimbou.

Biele levy sú nositeľmi génu, ktorý spôsobuje biele sfarbenie. I keď sú biele, nejedná sa o albinizmus. Tento jav sa odborne nazýva leucizmus. O leucizme hovoríme vtedy, ak má zviera normálne pigmentované oči, pery alebo chodidlá, nie však srsť. Mláďatá „bielych“ levov prichádzajú na svet úplne biele a ich srsť vekom nadobúda tmavší odtieň až do krémovej farby. Vo voľnej prírode, alebo skôr v Krugerovom národnom parku v Afrike, ich je málo a v zajatí sú rozmnožovaní kvôli zaujímavému sfarbeniu.

Biele levy patria do zoznamu ohrozených druhov. Podľa údajov z roku 2018 ich vo voľnej prírode ostávalo už iba 11.  O ich počte v zajatí neexistujú presné štatistiky, no predpokladá sa, že je ich menej ako 300.
Potrava: stredné a veľké kopytníky (gazely, antilopy, zebry, žirafy, nosorožce) aj menšie cicavce.

 Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Leona ďakujeme:
BIANCA van ARDENNE, Alexandrovi Fürdösovi, Radoslavovi Pompurovi.

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera leo krugeri
DÁTUM NARODENIA
15.7.2015
KRAJINA PÔVODU
Južná Afrika

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Lev púšťový biely a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI