Biely leví kráľ Leon
Leon pochádza z cirkusu, kde okrem nevhodných podmienok slúžil ako atrakcia pre návštevníkov. Prišiel v období, keď sa mu menili mliečne zuby na dospelácke a tri z nich mu nikdy nevyrástli. Môže to byť zlá genetika nakoľko bielych levov v zajatí nie je až toľko veľa, a preto príbuzenstvo potomkov spôsobujú rôzne degenerácie. Navyše biele levy sa v zajatí nerodia prirodzene tmavým jedincom, ale už bielym rodičom. Leon má veľmi kľudnú povahu a o svôj výbeh sa delí s Kelly a Kimbou.
Biele levy sú nositeľmi génu, ktorý spôsobuje biele sfarbenie. I keď sú biele, nejedná sa o albinizmus. Tento jav sa odborne nazýva leucizmus. O leucizme hovoríme vtedy, ak má zviera normálne pigmentované oči, pery alebo chodidlá, nie však srsť. Mláďatá „bielych“ levov prichádzajú na svet úplne biele a ich srsť vekom nadobúda tmavší odtieň až do krémovej farby. Vo voľnej prírode, alebo skôr v Krugerovom národnom parku v Afrike, ich je málo a v zajatí sú rozmnožovaní kvôli zaujímavému sfarbeniu.
Biele levy patria do zoznamu ohrozených druhov. Podľa údajov z roku 2018 ich vo voľnej prírode ostávalo už iba 11. O ich počte v zajatí neexistujú presné štatistiky, no predpokladá sa, že je ich menej ako 300.
Potrava: stredné a veľké kopytníky (gazely, antilopy, zebry, žirafy, nosorožce) aj menšie cicavce.
Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Leona ďakujeme:
BIANCA van ARDENNE, Alexandrovi Fürdösovi, Radoslavovi Pompurovi.
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Lev púšťový biely a jeho stupeň ohrozenia: