Naši zverenci

Rys červený Liz & Garfield

 

Rysy Liz a Garfield

Rys červený má tzv. „bokombrady“ na tvári a kýpťovitý chvostík. Srsť je prevažne červenohnedá s rôznymi škvrnami. Loví zajacovce, ale vyžije aj z hlodavcov, jeleňovitých a zdochlín. Dosahuje dĺžku 65–110 cm a hmotnosť 4–15,5 kg.

Rys červený sa prirodzene vyskytuje v južná Kanada, USA a Mexiku. Žije v púšťach až zmiešaných a ihličnatých lesoch. V Amerike je považovaný za pomerne hojný druh.

Svoje územie si rys červený značkuje, je silne teritoriálny a samotárský.

Sfarbenie je veľmi rôznorodé, všeobecne sa ale dá povedať, že čím severnejšie rys žije, tým má svetlejšiu srsť, aby bol čo najlepšie maskovaný v zasneženej krajine. Základná farba jeho srsti je šedá so žltkastým až hrdzavým sfarbením a s hnedými až červenohnedými škvrnami. Zimná srsť je podstatne dlhšia a hustejšia, s menej výraznou škvrnitosťou. Stredom chrbta sa často tiahne tmavý pás, brucho je zreteľne svetlejšie až biele.

VEDECKÝ NÁZOV
Lynx rufus
KRAJINA PÔVODU
Severná Amerika

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Rys červený a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI