Majestátny vlk kanadský/čierny
Vlci sa do našej starostlivosti dostali zo súkromnej zoo. Teší nás, že majú u nás nový domov.
Vlk kanadský/čierny žije v Severnej Amerike v oblasti Alijašky a Yukonu, okrem tundrovitej oblasti na pobreží Arktídy. Vlk čierny má obvykle tmavú farbu, nejčastejšie čiernu alebo hnedú, prípadne čiernu v zmesi s hnedou, šedou alebo bielou. Vlk čierny je v dospelosti pomerne veľký, meria 150 až 210 cm na dĺžku od špičky nosa ku koncu chvosta. Dospelý vlk váži 45 až 54 kg. Je to v súčasnej dobe pravdepodobne najväčší vlk v Severnej Amerike.
Vlk kanadský je robustnejší než vlk eurázijský, má ťažšiu stavbu tela. Hlavu má väčšiu, gulatejšiu, čumák má menej ostrý. Uši má kratšie a srsť huňatejšiu - môže mať rôzne farby - od celočiernej po klasickú šedú, ktorá je smerom dole po bokoch svetlá až po čisto bielu.
Má dlhé a štíhle nohy s guľatými tlapkami.
Vlk kanadský sa živí prevažne mláďatami bizónov a losov. Pri love svorka dobre spolupracuje, dá stádo do pohybu a jedinci, ktorí čakajú pred stádom sa pokúšajú oddeliť vyhliadnutého slabšieho jedinca.
Odhaduje sa, že v Yellowstonskom národnom parku je vlkmi zabitých 50 % chorých losov.
Okrem bizónov a losov sa vlk kanadský živí aj divými ovcami, pižmoňmi, zajacmi a hlodavcami.
Vlk kanadský je voči človeku viac agresívnejší než vlk eurázijský, no aj napriek tomu je to plaché zviera, ktoré sa ľuďom a ľudským obydliam snaží vyhnúť.
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Vlk kanadský /čierny a jeho stupeň ohrozenia: