Naši zverenci

Lev púšťový Love & Arya

 

Levíčatá Love a Arya

Love je naša láska. Táto malá levica dostala svoje meno preto, aby šírila lásku medzi vás, milovníkov zvierat. Arya - jej sestra si tiež získala naše srdcia.
Narodili v Malkia Parku leviemu páru Kamu a Cezar. Ich sestrička Rose žiaľ nežila dlho kvôli vrodenej srdcovej vade, ktorá spôsobila jej smrť. Pri párení dlhodobými príbuzeneckými členmi z generácie na generáciu prichádzajú rôzne choroby. Riešenie je kastrácia alebo kontrolované rozmnožovanie týchto jedincov. Žiaľ v cirkusoch túto problematiku neriešia, nakoľko by im kastrácia týchto zvierat mohla narušiť ich správanie sa, ktoré nemôžu riskovať pri drezúre.

Africké levy sa živia veľkými kopytníkmi, ktoré sa bežne nachádzajú v ich území (gazely, zebry, antilopy a pakone). Jednotlivé svorky majú vlastné preferencie, čo sa týka koristi. Niektoré svorky majú sklon vybrať si ako cieľ väčšiu korisť, ako je byvol africký, alebo žirafa.
Levy, ktoré nie sú schopné uloviť veľkú korisť požierajú vtáky, hlodavce, ryby, vajcia pštrosov, obojživelníky a plazy. 

V Serengeti National Park v Tanzánii sa diéta miestnych levov skladá zo siedmych hlavných druhov: zebier, pakoní, gaziel, byvolov, prasiat bradavičnatých a antilop, čo tvorí až 90% ich diéty.

Efektívnosť lovu sa zvyšuje vďaka lovu v skupinách. Podľa výskumov v Serengeti majú levy ako jednotlivce 17% úspešnosť lovu, zatiaľ čo v skupinách je to 30%.

 Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Love & Aryu ďakujeme: Scarlett a Patrikovi Marešovým. 

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera Leo
DÁTUM NARODENIA
5.7.2016
KRAJINA PÔVODU
Afrika

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Lev púšťový a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI