Naši zverenci

Lev púšťový Malkia

 

Malkia, duša parku

Naša prvá zachránená levica Malkia dala meno i zmysel celému projektu. Malkia v jazyku swahili znamená kráľovná. Narodila sa v zajatí u predošlého majiteľa levím rodičom Leovi a Elze. Matka ju však odvrhla a bola odsúdená na pomoc človeka. Aj keď sa narodila so zlomeným chvostom, na kráse a šarme jej to rozhodne neubralo, avšak vo voľnej prírode by možno s týmto hendikepom neprežila. Ako mláďa vyrastala so zlatým retrieverom až po dobu kým neprišla Adelle, s ktorou spokojne nažívajú v spoločnom výbehu.

Lev je najväčším predátorom v Afrike, samci môžu narásť až do dĺžky 3 metre od špičky nosa po koniec chvosta a môžu vážiť priemerne medzi 180–250 kg. Ich rev je počuť približne na 5–8 km a bez vody vydržia 3-4 dni.

Pred storočím sa populácia levov hýbala na úrovni 200.000 jedincov. Dnes ich je menej ako 30.000 a až 80 % zvierat zmizlo zo svojich pôvodných území.

Levy, králi šeliem sú populárnym symbolom majestátnosti a odvahy po tisícročia. Čo sa deje s týmto ikonickým zvieraťom? Ľudský faktor je hlavnou príčinou znižovania ich populácie. Ich hrozbou je vo voľnej prírode pytliactvo, strata biotopu až po lovenie trofejí. Levy sú, žial, stále týrané v cirkusoch po celom svete.

 

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera Leo
DÁTUM NARODENIA
25.6.2013
KRAJINA PÔVODU
Afrika

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Lev púšťový a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI