Obláčik sa zo zoo zotavil
Obláčik sa do našej starostlivosti dostal ako trojročný v zlom psychickom stave zo súkromnej zoo. Trvalo dlhšie kým si získal našu ako takú dôveru a dnes už krásne komunikuje cez mreže. Žiaľ tieto leopardy sa v zajatí nesprávajú najlepšie k svôjmu druhu a v období párenia svoju samičku aj častokrát usmrtia. On spôsobil zranenie aj našej Cattleyi. Následne bol premiestnený do bezpečnejšieho výbehu, aby neprišiel do styku s nikým iným.
Leopard obláčkový patrí vo voľnej prírode medzi vzácne druhy. Najväčšiu hrozbu pre tento druh predstavuje odlesňovanie pôvodných lokalít a človek- ilegálny lov pre krásnu kožušinu a iné časti tela (najmä kosti a zuby) používané v tradičnej ázijskej medicíne. Patrí medzi všeobecne ohrozené druhy vo voľnej prírode. Mal štyri poddruhy, teraz sú už len tri. (Taiwanský vymrel) V ohrození sú aj na Sumatranskom ostrove (šiesty najväčší ostrov sveta) , kde kvôli odlesňovaniu , kvôli palmovému oleju, prichádzajú o svoje prirodzené prostredie, o svoje domovy.
Jeho domovom sú predovšetkým tropické dažďové pralesy. V Nepále a Bhutáne obýva aj suché podhorské lesy do nadmorskej výšky až 2500 m. Menej často sa vyskytuje tiež v sekundárnych lesoch a mangrovových porastoch. Areál výskytu tohto druhu zasahuje od podhoria Himaláji v Nepále a niektorých časti severovýchodnej Indie až po južnú Čínu, Indočínsky región (Kambodža, Laos, Vietnam, Mjanmarsko, Thajsko) a Malajský polostrov. Pôvodne žil aj na ostrove Taiwan, kde vyhynul zrejme už pred 30 rokmi. Je to samotár a jeho domovom je Južná, Juhovýchodná a Východná Ázia (Ide o nenápadného obyvateľa rozľahlých lesov ázijských trópov: od Indie cez Nepál až po južnú Čínu, žije na poloostrove Zadnej Indie, v Malajsii a Indonézii).
Chvost leoparda obláčikového je rovnako dlhý ako jeho telo. Celková dĺžka jedinca je 60-110 cm a váži 16-23 kg. Má dokáže preskočiť veľké vzdialenosti, jeho krásny dlhý chvost slúži na rovnováhu.
Na rozdiel od ostatných veľkých mačiek leopard obláčkový nedokáže revať, má pomerne krátke končatiny a najdlhšie očné zuby v pomere k lebke (zo všetkých mačkovitých šeliem), ktoré pripomínajú vyhynuté šabľozubé šelmy.
Aj keď medzinárodne chránený, na úbytku populácie sa podiela aj lov pytliakmi pre jeho veľmi cenenú kožušinu a špicáky (očné zuby), ktoré majú podľa povier magickú moc, odlesňovanie jeho biotopu a degradácia prostredia.
Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK ďakujeme:
Lucy, Tine a Marte Melicheríkovým, Christine Bares, Karin.
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Leopard obláčkový a jeho stupeň ohrozenia: