Ovca valaška
Valašské ovce sa dostali na územie dnešného Slovenska s valašskou kolonizáciou v 13. a 14. storočí. Valaška patrí do skupiny "capových " oviec chovaných na Balkáne.
Na Slovensku sa valašské ovce chovali celé generácie v nadmorskej výške 600 - 1200 metrov na Liptove, Kysuciach, Orave, Spiši, v oblasti Nízkych Tatier, Veľkej a Malej Fatry a Spišskom Rudohorí.
Veľmi podobné ovce naším valašským ovciam sa chovajú v oblasti karpatského oblúka aj v Rumunsku, Bulharsku, Ukrajine, Poľsku a aj v Nemecku.
Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na ovcu ďakujeme: MICHALOVI PUČEKOVI
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Ovca domáca a jeho stupeň ohrozenia: