Naši zverenci

Tiger bengálsky Shakira & Sheena

 

Shakira a Sheena len o chlp unikli cirkusu

Naše obľúbené tigrice - hviezdy Shakira a Sheena sa narodili v súkromnom zajatí v Čechách, kde boli úmyselne odobrané od matky za účelom zárobku. Ich súrodenci žiaľ skončili v cirkuse, nám sa podarilo zachrániť aspoň tieto sestričky. Mali dva mesiace keď sa dostali do našej starostlivosti a veru sme museli veľmi zapracovať aby sme ich dali čo najskôr do dobrej kondície.
Kvôli zlej výžive mali vypadanú srsť.
Vedli ste, že tigrie pásiky , ktoré majú na srsti sú identické aj na ich koži?

Vo voľnej prírode ich žije okolo 2500. Bengálsky tiger je napriek tomu najpočetnejší tigrí poddruhuh, čo je alarmujúci aktuálny stav. Kedysi bolo 9 poddruhov tigrov: Bengálsky, Sibírsky, Indočínsky, Juhočínsky, Sumatranský, Malajský, Kaspický, Jávsky a Balijský. Z nich sú posledné tri úplne vyhynuté, jeden je vo voľnej prírode vyhynutý a zvyšok sú ohrozené druhy.

Bengálsky tiger je národné zviera Indie a Bangladéša.  Bengálske tigre patria spolu so sibírskymi tigrami medzi najviac zneužívané poddruhy tigrov v cirkusoch.

Tigre majú 30 zubov, ich zuby ale nie sú schopné mäso rozžuť úplne, a preto ho prehĺtajú vo veľkých kusoch. Tigre majú tak ako človek dve generácie zubov. V mliečnom chrupe chýbajú stoličky a celkový počet je 26 zubov.
Do roka (začínajú vypadávať od cca 7. mesiaca) je mliečny chrup nahradený trvalým. 

Sú to samotárske zvieratá, teritóriá samca a samíc sa prekrývajú.
Jeden samec môže mať 3 – 4 samice, čo zaleží od veľkosti jeho územia a počtu samíc na ňom. O mláďatá sa stará len samica.

Tigre bengálske, nazývané aj džungľové, alebo kráľovské, ohrozujú pytliaci, pretože obchod s časťami tigrieho tela je lukratívny. Rozširovanie ľudských sídiel im zas uberá z ich prostredia a koristi.

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera tigris tigris
DÁTUM NARODENIA
16.4.2016
KRAJINA PÔVODU
Indočína

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Tiger bengálsky a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI