Naši zverenci

Rybárik smejivý Smajlo

 

Austrálsky rybárik na Slovensku

Populácia rybárikov v Austrálii je pomerne vysoká bez znakov ohrozenia. Na Novom Zélande je to o niečo horšie. Predpokladá sa, že tam žije iba okolo 500 jedincov.

Aj keď sú to rybáriky, ryby lovia len výnimočne (napr. rybky zo záhradných bazénov), ich potrava pozostáva najmä z hadov, malých cicavcov, hmyzu, žiab, jašteríc, malých vtákov a ich mláďat.

Rybárik smejivý, alebo aj “Chichotavý Jack“ dostal svoje meno vďaka hlasným zvukom, ktoré pripomínajú ľudský smiech.
Podľa starej austrálskej legendy si boh vybral tohto vtáka, aby každé ráno budil ľudí a preto ho obdaril výrazným hlasom.

 

VEDECKÝ NÁZOV
Dacelo novaeguineae
KRAJINA PÔVODU
Austrália

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Rybárik smejivý a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI