Naši zverenci

Tiger sibírsky/ussurijský Sonja

 

Sonja už nikdy nebude musieť podstúpiť drezúru

 Sonja mala šesť mesiacov keď sa dostala do našej starostlivosti z cirkusu. Priniesli ju s obojkom okolo krku a skrotenú ako psíka. Žiaľ drezúra šelmy v cirkuse začína už v útlom veku a inak to nebolo ani v jej prípade. U nás sa veľmi rýchlo osmelila a teraz si užíva svoju slobodnú vôľu rozhodovania, čo chce alebo neche robiť spolu s ostatnými tigríkmi. Má konečne zaslúženú voľnosť a môže sa správať ako ozajstná šelma. Žiaľ svoj život musí prežiť v zajatí, no v rámci možností slobodne a bez krutosti, u nás sa jej snažíme všetko vynahradiť.

Na začiatku 20. storočia bolo v celom rozsahu okolo 100 tisíc tigrov. Dnes sa v prírode vyskytuje približne len 3000 až 4500.

Názov ussurijský je podľa rieky Ussuri.
Tigre ussurijské = sibírske sú symbolom nespútanej sily a suverénnej elegancie.
Tigre nevyhubili len lovci a pytliaci, ale aj rozširovanie pasienkov, požiare buša.
Celá stavba tigrieho tela, mohutnosť, ale aj pružnosť a obratnosť prezrádzajú veľmi schopného lovca.
Dokáže rozlíšiť chorého jedinca zo stáda párnokopytníkov od zdravého, a preto sa považuje za lekára prírody. Tým, že uloví choré alebo slabé zviera, pomôže stádu v pohybe a úniku pred ostatnými predátormi a okrem toho zabraňuje premnoženiu týchto zvierat, zničeniu ich vlastného životného prostredia, premnoženiu a degenerácii genofondu.

Sibírske tigre sú najväčšie zo všetkých poddruhov tigrov. Samci vážia 180-306 kg čiže sú väčší ako samičky (100-167 kg). 29. Júl je Medzinárodným dňom tigrov, vyhlásili ho v roku 2010 na Medzinárodnom fóre o problematike zachovania tigrov na Zemi, ktoré sa konalo v Sankt-Peterburgu. Sumit sa zjednodušene označuje aj ako "tigrí samit”.

Tigre milujú vodu, a preto každý z nich musí mať aj v zajatí hlboký bazén v ktorom môžu plávať. Jednou z najvýraznejších charakteristík tigra sú ich pruhy. Každý tiger má svôj vlastný odlišný vzor, ako má človek otlačky prstov a tým sú jedineční. Ich koža je rovnako pruhovaná ako srsť.

 

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera tigris altaica
DÁTUM NARODENIA
29.8.2016
KRAJINA PÔVODU
Východné Rusko

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Tiger sibírsky/ussurijský a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI