Sonja už nikdy nebude musieť podstúpiť drezúru
Sonja mala šesť mesiacov keď sa dostala do našej starostlivosti z cirkusu. Priniesli ju s obojkom okolo krku a skrotenú ako psíka. Žiaľ drezúra šelmy v cirkuse začína už v útlom veku a inak to nebolo ani v jej prípade. U nás sa veľmi rýchlo osmelila a teraz si užíva svoju slobodnú vôľu rozhodovania, čo chce alebo neche robiť spolu s ostatnými tigríkmi. Má konečne zaslúženú voľnosť a môže sa správať ako ozajstná šelma. Žiaľ svoj život musí prežiť v zajatí, no v rámci možností slobodne a bez krutosti, u nás sa jej snažíme všetko vynahradiť.
Na začiatku 20. storočia bolo v celom rozsahu okolo 100 tisíc tigrov. Dnes sa v prírode vyskytuje približne len 3000 až 4500.
Názov ussurijský je podľa rieky Ussuri.
Tigre ussurijské = sibírske sú symbolom nespútanej sily a suverénnej elegancie.
Tigre nevyhubili len lovci a pytliaci, ale aj rozširovanie pasienkov, požiare buša.
Celá stavba tigrieho tela, mohutnosť, ale aj pružnosť a obratnosť prezrádzajú veľmi schopného lovca.
Dokáže rozlíšiť chorého jedinca zo stáda párnokopytníkov od zdravého, a preto sa považuje za lekára prírody. Tým, že uloví choré alebo slabé zviera, pomôže stádu v pohybe a úniku pred ostatnými predátormi a okrem toho zabraňuje premnoženiu týchto zvierat, zničeniu ich vlastného životného prostredia, premnoženiu a degenerácii genofondu.
Sibírske tigre sú najväčšie zo všetkých poddruhov tigrov. Samci vážia 180-306 kg čiže sú väčší ako samičky (100-167 kg). 29. Júl je Medzinárodným dňom tigrov, vyhlásili ho v roku 2010 na Medzinárodnom fóre o problematike zachovania tigrov na Zemi, ktoré sa konalo v Sankt-Peterburgu. Sumit sa zjednodušene označuje aj ako "tigrí samit”.
Tigre milujú vodu, a preto každý z nich musí mať aj v zajatí hlboký bazén v ktorom môžu plávať. Jednou z najvýraznejších charakteristík tigra sú ich pruhy. Každý tiger má svôj vlastný odlišný vzor, ako má človek otlačky prstov a tým sú jedineční. Ich koža je rovnako pruhovaná ako srsť.
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Tiger sibírsky/ussurijský a jeho stupeň ohrozenia: