Naši zverenci

Tiger sibírsky/ussurijský Soraya

 

Svoju ranu si bude Soraya nosiť navždy

Soraya k nám prišla v zlom zdravotnom stave. Už pri vstupnom vyšetrovaní náš veterinár zistil, že s jej nohou niečo nie je v poriadku. Do dnešného dňa nevieme, čo presne sa jej stalo. Po ďalšom vyšetrení sme však zistili, že Soraya musela mať nejaký úraz, pretože rastové bunky v jej bedrovom kĺbe odumreli a časť jej nohy už nikdy nenarastie. Veľmi by sme jej chceli dopriať tigriu spoločnosť, ale nemôžeme. Kvôli svojmu zraneniu musí byť oddelená od ostatných tigrov. Ako slabší jedinec by bola neustálym terčom útokov ostatných tigrov.

Aj keď dokáže vyvinúť veľkú rýchlosť, neprenasleduje utekajúcu korisť viac ako 300 metrov. Väčšinou sa mu pri behu nepodarí uloviť vyhliadnutú korisť, pretože jelene sú rýchlejšie a hlavne vytrvalejšie. Tiger útočí výlučne odzadu, od chrbta. 
Dôležité pri love sú tiež nápadné silné, tzv. sínusové hmatové fúzy na papuli tigra. Ak sa fúz dotkne koristi, tiger okamžite i v absolútnej tme zaútočí.

Tigre sú samotári. To však neznamená, že sa nestretávajú a nezdravia sa. Na veľkom loveckom teritóriu samca môžu žiť dve až tri samice. Tigre komunikujú niekoľkými spôsobmi - verbálne aj neverbálne. Fŕkanie tigrov je priateľský pozdrav. Tigrí rev je počuť až 3 km ďaleko.
Tigre sa len v čase rozmnožovania združujú do párov. Samica sa často musí vybrať na cestu dlhú niekoľko stoviek kilometrov, aby našla samca pripraveného na párenie.

Tigre milujú vodu, a preto každý z nich musí mať aj v zajatí hlboký bazén, v ktorom môžu plávať.  Aj vo voľnej prírode tigre plávajú, vo vode sa kúpu, osviežujú, lovia, schovávajú si tam svoju korisť, ale do vody si aj vykonávajú svoju potrebu, preto im vodu v bazénoch často vymieňame a zabezpečená je sústavná filtrácia.
Jednou z najvýraznejších charakteristík tigra sú ich pruhy. Každý tiger má svôj vlastný odlišný vzor páskov, tak ako má každý človek individuálne otlačky prstov.
Ich koža je rovnako pruhovaná ako srsť.

Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Sorayu ďakujeme:
Františkovi Forgáčovi.

 

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera tigris altaica
DÁTUM NARODENIA
24.10.2016
KRAJINA PÔVODU
Východné Rusko

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Tiger sibírsky/ussurijský a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI