Naši zverenci

Lev púšťový Suria

 

Levica Suria

Suria patrí do skupinky našich prvých zverencov Malkia Parku a je maminkou Adelle a Diega. Šelmy nepatria do súkromných rúk, nakoľko ich starostlivosť je náročná, či už finančne alebo z pohľadu starostlivosti a výchovy týchto šeliem, ktoré nemajú slúžiť ako domáci maznáčikovia pre chvíľkové pobavenie.

Lev je jediná mačkovitá šelma, ktorá žije skupinovým - rodinným spôsobom života. Leviu svorku tvorí dominantný samec, niekoľko samíc a mláďatá. Keď mládé samce dospievajú, opúšťajú svoju rodinu, zgrupujú sa do skupín a snažia sa nájsť si vlastnú svorku, samice a teritórium. 
Tomu ale predchádzajú vážne súboje s dominantnými samcami.

Pre samca leva je typická jeho hriva. Hriva je dôležitým ukazovateľom veku, zdravotného stavu a dominancie. Keď sa stretnú dva levy - samce - aj podľa hrivy vedia, kto má väčšiu šancu vyhrať v prípadnom boji o teritórium a samice.
Ak sa pustia do naozajstného boja, udierajú sa labami a pazúrmi do oblasti krku. Ten lev, ktorý má hustejšiu hrivu má väčšiu šancu vyhrať - čím je hriva hustejšia, tým lepšie chráni leva a dáva mu väčšiu šancu na prežitie bez zranení – plní funkciu ochrannej helmy.
Ak pôvodný dominantný samec súboj prehrá a nahradí ho nový samec, novovybojovaný kráľ vyzabíja všetky mláďatá, ktoré sú kojené.
Odrastené mláďatá a mladé samice si nevšíma. Levice, ktoré prestanú kojiť sa dostanú znovu do ruje, nový samec ich napári a stará sa tak o svoje potomstvo – zároveň sa do skupiny dostane nová genetický materiál a zabráni sa príbuzenskému kríženiu.

Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Suriu ďakujeme:
Natálii Srnkovej.

  

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera Leo
DÁTUM NARODENIA
10.6.2010
KRAJINA PÔVODU
Afrika

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Lev púšťový a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI