Naši zverenci

Tiger sibírsky/ussurijský Timur

 

Dnes už Timur nemusí utekať

Timur sa narodil v zajatí na Slovensku v súkromnom chove a bol odvrhnutý mamou tigricou. Do Malkia Parku prišiel s oškretým noštekom, ktorý si spôsobil keď chcel utiecť z malej klietky, v ktorej ho držali. Jazva mu ostala, no u nás mu už nič nehrozí a nemá dôvod utekať, keďže mu poskytujeme lásku a starostlivosť.

Sibírske - ussurijské tigre sú najväčšie zo všetkých poddruhov tigrov. 

Nenájdeme dva tigre, ktoré by mali identické pruhy – pruhy tigrov sú rovnako unikátne, ako otlačky prstov u ľudí. Tigrie pruhy nie sú len na ich srsti, ale aj na koži.
Čo však majú rovnaké, je vzor na čele, ktorý pripomína čínsky znak pre slovo "kráľ".

Tiger má výborný zrak, jeho oči dokážu omnoho dokonalejšie a rýchlejšie registrovať pohyb. Priestorové videnie je dôležité pre úspešné sledovanie koristi, dokonalý odhad vzdialenosti pri skokoch, presnú predstavu o tvare a vzhľade zazretej koristi, alebo nepriateľa. 
Oči šeliem majú za sietnicou lesklú odrazovú vrstvu - tapetum lucidum, ktorá zaisťuje, aby aj malé množstvo svetla dráždilo zrakové bunky dvakrát - raz pri dopade na sietnicu, druhýkrát pri odraze vrstvny "svetielkujúcej" v noci.
Obdivuhodne výkonný má aj sluch. Veľké ušnice sú pohyblivé ako radary a otáčaním zachytia aj to najjemnejšie šuchnutie. Dokáže teda dokonale určiť smer, odkiaľ zvuk pochádza.

Tigre milujú vodu, a preto každý z nich musí mať aj v zajatí svoj bazénik. Jednou z najvýraznejších charakteristík tigra sú ich pruhy. Každý tiger má svôj vlastný odlišný vzor, ako má človek otlačky prstov a tým sú jedineční. Ich koža je rovnako pruhovaná ako srsť.

Každý 12. rok je v čínskej kultúre rokom tigra. Zrodení v tomto znamení bývajú vraj charizmatickými vodcami, ktorých len tak niečo nezničí. 

Mačky domáce majú 95,6% identickú DNA s tigriou DNA.

Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Timura ďakujeme:
Mariánovi Ševčíkovi.

 

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera tigris altaica
DÁTUM NARODENIA
24.6.2016
KRAJINA PÔVODU
Východné Rusko

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Tiger sibírsky/ussurijský a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI