Naši zverenci

Medveď hnedý Trudy & Hildegard

 

Trudy a Hildegard trpeli kvôli nemiestnej zábave

Naše medvedie staré dámy to nemali v živote ľahké. Pred príchodom do Malkia Parku nezažili ani náznak slobody. Žili v neustálom strese cirkusovej drezúry. Trudy a Hildegard sú v Malkia Parku na zaslúženom dôchodku po 20-ročnom vystupovaní v cirkuse ako atrakcia pre ľudí. Ich povinnosťou bolo jazdiť na mopedoch a keď práve nevystupovali, tak oddychovali v stiesnenej klietke. Tak sme ich aj našli ako “nepotrebnú vec” odloženú v malej 60 metrov štvorcovej klietke. Do našej starostlivosti sa dostali vo veku 23 a 30 rokov. Prvý krát v živote sa mohli okúpať a užívať si väčšieho priestoru až u nás. Žiaľ ich celoživotné utrpenie v cirkuse ich poznačilo natoľko, že do dnešného dňa (aj keď už menej často) robia na jednom mieste dokola v ten istý smer kolečká ako to boli naučené, nakoľko nemali na výber. Ich psychická ale ani fyzická porucha sa už žiaľ nedá úplne odstrániť.

Medveď hnedý okrem Islandu osídľoval pôvodne celú Európu a patril medzi prenasledované zvery. Početnosť populácie medveďa bola vždy v rukách človeka. V hojnejšom počte prežíva dnes medveď v lesoch severnej Škandinávie a juhovýchodnej a strednej Európy.

Medveď hnedý nie je výhradný mäsožravec! V Európskych podmienkach je 60–80 % jeho potravy rastlinného pôvodu. Nepohrdne však ani hmyzom, larvami, či nájdeným uhynutým kusom zveri. U nás si v lete najviac obľúbili červený melón.

 Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Trudy a Hildegard ďakujeme CAROLINE . DUNCAN, LESLIE FABIANOVI a ZŠ s MŠ Pod hájom 967, Dubnica nad Váhom.

VEDECKÝ NÁZOV
Ursus Arctos
DÁTUM NARODENIA
1985 a 1992
KRAJINA PÔVODU
Severná Amerika a Eurázia

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Medveď hnedý a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI