Zeus má božské podmienky pre život
Krásny gepard Zeus sa dostal do našej starostlivosti od súkromnej osoby ako päťročný z nevhodných podmienok, kde nemal dostatočný priestor a podmienky na život. Pre šelmu, ktorá potrebuje pohyb to bolo trápenie. Šelmy nepatria do rúk súkromných chovateľov. U nás žije v spoločnom výbehu s Mary a Dianou a užívajú si jeden druhého. Narozdiel od sestričiek bol na tom lepšie aspoň zdravotne.
Gepardy dnes patria medzi ohrozené druhy nielen kvôli strate ich prirodzeného prostredia ale aj pytliactvu. V Ázii už takmer vymizli, gepard stredoázijský je s najväčšou pravdepodobnosťou vyhubený, gepard indický je kriticky ohrozený. Malá populácia (max. 200 jedincov) snáď ešte prežíva v nedostupných oblastiach Iránu a Pakistanu.
Vo voľnej prírode dnes žije iba 7100 jedincov a z toho najväčšia populácia gepardov žije v Namíbii, 2 000 – 3 000 jedincov.
Pôvodne areál geparda zahŕňal Afriku, Arabský polostrov, Blízky východ a Indiu. V súčasnosti sa vyskytuje predovšetkým v strednej, západnej a južnej Afrike.
Gepardy patria medzi najrýchlejšie cicavce na svete. V behu na krátku vzdialenosť dosahuje rýchlosť 110km/h. Takýto rýchly beh je pre geparda veľmi vyčerpávajúci a rýchlo sa rozhorúči. Asi po 400 metroch si musí oddýchnuť. Gepard ako jediná mačka nemôže zatiahnuť pazúry (a preto im pomáhajú aj pri behu)
Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Zeusa ďakujeme: ZUZANE JAŠÍKOVEJ a LENKE POLÁČKOVEJ
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Gepard štíhly a jeho stupeň ohrozenia: