Zeus má božské podmienky pre život
Krásny gepard Zeus sa dostal do našej starostlivosti od súkromnej osoby ako päťročný z nevhodných podmienok, kde nemal dostatočný priestor a podmienky na život. Pre šelmu, ktorá potrebuje pohyb to bolo trápenie. Šelmy nepatria do rúk súkromných chovateľov. U nás žije v spoločnom výbehu s Mary a Dianou a užívajú si jeden druhého. Na rozdiel od sestričiek bol na tom lepšie aspoň zdravotne.
Zeusov zdravotný stav (zlyhanie obličiek) sa v marci 2021 v priebehu krátkeho času zhoršil natoľko, že mu nakoniec musela byť 26. 3. 2021 poskytnutá eutanázia. Naša práca a starostlivosť o zvieratá je nádherná, ale zakaždým nás zarmúti, ak sa im už nedá pomôcť. Pôvod, starostlivosť predošlých majiteľov, vrodené vady, ... to všetko ovplyvňuje ich dĺžku života v zajatí.
R. I. P. Zeus, navždy zostaneš v našich srdciach.
Gepard je teritoriálna samotárska šelma. Svoje územie si značkuje močom a výkalmi.
Samci sú samotári 40%, alebo žijú v dvojiciach 41%, alebo trojiciach 19%. Samice obývajú rozsiahle teritóriá, ktoré sa prekrývajú s teritóriami iných samíc - väčšinou sestry a matky - v období, keď majú samice mláďatá združujú sa do skupín.
Teritóriá samcov sa prekrývajú s teritóriami samíc. Včetci si ho spolu značkujú a ochraňujú.
Gepardy používajú množstvo zvukov – cvrlikanie, pradenie, vreskot, vrčanie...
Vedecký názov Acinonyx pochádza z gréčtiny a znamená nepohyblivý pazúr.
Druhový názov jubatus znamená v latinčine hrivnatý.
Gepard je odvodené z latinského jazyka: gattus-pardus = mačka-leopard.
Anglický názov cheetah je odvodený zo slova citrakayah = pestrý.
Starovekí Egypťania chovali často gepardy ako domácich maznáčikov a využívali ich na lov.
Gepard je symbol elegancie, je to najrýchlejší cicavec na svete. Z 0 zrýchli na 100 km za 3 sekundy. Gepard dosahuje v behu na krátku vzdialenosť (500 m) rýchlosť 110 km/hod, avšak rýchlo sa prehrieva – nebeží dlho.
Na rozdiel od iných mačkovitých šeliem nemá úplne zaťahovacie pazúry, takže nemôže šplhať vertikálne do korún stromov, pazúry však majú za úlohu lepšiu priľnavosť k terénu, možnosť zapichnúť sa do zeme a prudko zmeniť smer pri kľučkujúcej koristi.
Sú to denní lovci, riadia sa zrakom.
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Gepard štíhly a jeho stupeň ohrozenia: