Krásavec Leoš nemal krásny začiatok života
Krásavec Leoš sa dostal do našej starostlivosti ako trojročný po vystriedaní domova u dvoch rôznych súkromných osôb. Ľudia si často berú šelmy ešte ako mláďatá na hranie, ako domácich maznáčikov, ale keď vyrastú, zostanú zavretí v malej klietke kvôli možnosti ublíženia človeku. Leoš má napriek svôjmu nie najkrajšiemu osudu hravú a zvedavú povahu.
Leopard patrí k chráneným druhom. V niektorých oblastiach už vyhynul. Ľudia ho zabíjajú pre jeho krásnu kožušinu. Jeho kožušina sa predáva za obrovské sumy.
Leopard je so svojím výborným zrakom a sluchom mimoriadne dlhými na dotyk citlivými fúzmi dokonale vybavený na nočný lov.
Výborne šplhá, má veľmi silné lopatkové svaly a svaly predných končatín.
Keď uloví korisť vyšplhá sa s ňou do koruny stromov (niekedy aj do 6 metrovej výšky), aby mu ju neukradli iné šelmy (hyeny a šakaly) a v pokoji ju zožerie. V prírode plní sanitárnu funkciu – loví len choré, staré, zranené jedince a mláďatá.
Na púšťach sú farby srsti leopardov krémovo-žlté, v trávnatých oblastiach tmavožlté, škvrny na tele mu slúžia ako výborné maskovanie vo vegetácii.
Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Leoša ďakujeme:
Lucii Gažúrovej.
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Leopard škvrnitý a jeho stupeň ohrozenia: