Naši zverenci

Leopard škvrnitý Leoš

 

Krásavec Leoš nemal krásny začiatok života

Krásavec Leoš sa dostal do našej starostlivosti ako trojročný po vystriedaní domova u dvoch rôznych súkromných osôb. Ľudia si často berú šelmy ešte ako mláďatá na hranie, ako domácich maznáčikov, a keď vyrastú, tak zostanú zavretí v malej klietke kvôli možnosti ublíženia človeku. Leoš má napriek svôjmu nie najkrajšiemu osudu hravú a zvedavú povahu.

Leopard patrí k chráneným druhom. V niektorých oblastiach už vyhynul. Ľudia ho zabíjajú pre jeho krásnu kožušinu. Jeho kožušina sa predáva za obrovské sumy.

Leopard je so svojím výborným zrakom a sluchom mimoriadne dlhými na dotyk citlivými fúzmi dokonale vybavený na nočný lov.
Výborne šplhá, má veľmi silné lopatkové svaly a svaly predných končatín.
Keď uloví korisť vyšplhá sa s ňou do koruny stromov (niekedy aj do 6 metrovej výšky), aby mu ju neukradli iné šelmy (hyeny a šakaly) a v pokoji ju zožerie. V prírode plní sanitárnu funkciu – loví len choré, staré, zranené jedince a mláďatá.
Na púšťach sú farby srsti leopardov krémovo-žlté, v trávnatých oblastiach tmavožlté, škvrny na tele mu slúžia ako výborné maskovanie vo vegetácii.

Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Leoša ďakujeme LUCII GAŽÚROVEJ.

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera pardus
DÁTUM NARODENIA
6.7.2013
KRAJINA PÔVODU
Subsaharská Afrika a Ázia

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Leopard škvrnitý a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI