V Rakúsku pre nich nebolo miesto, u nás našli domov
Falco a Mautzi sa narodili v súkromnej ZOO v Rakúsku už bielym rodičom. Žiaľ, nemali pre ne miesto a tak ich potrebovali umiestniť inam. Ako pár mesačné mláďatá sa ani oni nevyhli kontaktu s návštevníkmi/sponzormi. Našťastie mali dopriatu rodičovskú lásku a boli s matkou až kým neprišli do Malkia Parku. U nás samozrejme neprichádzajú do priameho kontaktu ani s ošetrovateľmi.
FALCO so sestrou Mautzi k nám prišli ako cca 7mesačné divoké /nekontaktné mláďatá. Biela tigrica Carmen konečne mala kamošov na hranie a na spolunažívanie.
Nikto by na prvý pohľad nepovedal, že sú to jedince so zdravotnými problémami, a práve preto aj Falco bol vykastrovaný, nakoľko žil v jednom výbehu s dvomi samičkami.
Falco v sobotu 24. 8. 2019 v istom záchvate (ktorý sa nedá potvrdiť či bol epileptický) išiel k vode, ktorá sa mu stala osudnou. Nateraz je dôvodom jeho smrti nešťastné utopenie. Pri pitve však bola u neho zistená ďalšia veľmi vážna vrodená srdečná vada.
Prijímame zvieratá z rôznych zdrojov a skryté vady a ochorenia sa môžu prejaviť kedykoľvek. Tieto zvieratá aj z tohoto dôvodu nerozmnožujeme - práve naopak, poskytujeme im útočisko a čo najdôstojnejší život s riadnou veterinárnou starotlivosťou pod vedením MVDr. Siberta a jeho tímu špecialistov, a taktiež spolupracujeme so zahraničnou inštitúciou pre divožijúce zvieratá.
Falco nám všetkým chýba a zostáva v našich spomienkach a srdciach ❤️.
(FALCO 22.3.2017 - 24. 8. 2019)
Vo voľnej prírode ich žije okolo 2500. Bengálsky tiger je napriek tomu najpočetnejší tigrí poddruhuh, čo je alarmujúci aktuálny stav. Kedysi bolo 9 poddruhov tigrov: Bengálsky, Sibírsky, Indočínsky, Juhočínsky, Sumatranský, Malajský, Kaspický, Jávsky a Balijský. Z nich sú posledné tri úplne vyhynuté, jeden je vo voľnej prírode vyhynutý a zvyšok sú ohrozené druhy.
Bengálsky tiger je národné zviera Indie a Bangladéša. Bengálske tigre patria spolu so sibírskymi tigrami medzi najviac zneužívané poddruhy tigrov v cirkusoch.
Tigre majú 30 zubov, ich zuby ale nie sú schopné mäso rozžuť úplne, a preto ho prehĺtajú vo veľkých kusoch. Tigre majú tak ako človek dve generácie zubov. V mliečnom chrupe chýbajú stoličky a celkový počet je 26 zubov. Do roka (začínajú vypadávať od cca 7. mesiaca) je mliečny chrup nahradený trvalým.
Biely tiger nie je albín. Albín nemá pigment, je celý biely, má červené oči. Biele tigre sú leucistickou formou tigra indického – majú menej pigmentu, ale na svetlom podklade srsti majú pásy a modré oči.
Prvý biely tiger bol v prírode odchytený v Indii v roku 1951 a dostal sa do súkromnej zbierky maharadžu z Rewy.
Aby sa dosiahlo biele potomstvo tigrov, boli biele jedince krížené medzi sebou (rodičia s potomstvom, súrodenci) – tzv príbuzenské párenie (príbuzenská plemenitba), v súčastnosti nepovolené, čo malo za dôsledok rôzne viditeľné aj skryté vady potomkov – škúlenie, krivý chrbát, srdečné vady...
Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Mautzi ďakujeme:
Branislavovi Mikulovi.
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Tiger bengálsky biely a jeho stupeň ohrozenia: