Oscar - aj leopard zo zlých podmienok u poľského súkromného chovateľa našiel útočisko v Malkia Parku
V Poľsku boli vládou zhabané šelmy, ktoré držala súkromná osoba v zlých podmienkach spolu s ďalšími vyše 80timi zvieratami.
Poľská vláda sa snažila umiestniť šelmy do ich zoologických záhrad, ale je to veľmi zložité.
Nie je možné dať do výbehov šeliem nových jedincov, vznikali by súboje s vážnymi, až smrteľnými následkami.
Zoologické záhrady by teda museli predeliť výbeh svojich jedincov, čo by zmenšilo ich životné prostredie, alebo postaviť nový výbeh pre nové šelmy, čo je veľmi náročné z časového, finančného a priestorového hľadiska.
Poľská vláda preto oslovila aj Malkia Park, či máme možnosť šelmy umiestniť a nakoľko sme v tej dobe ešte výbehy budovali, mohli sme prijať leoparda Oscara aj so skupinkou tigrov Kenza, Chance a Diesla - sú u nás v deponácii.
Snažíme sa im vytvoriť čo najlepšie a najdôstojnejšie podmienky pre život s množstvom enrichmentu.
Vo výbehoch šeliem pravidelne dopĺňame nové špeciálne hračky, drevené preliezky, konáre, pachové stimuly (do výbehu dávame papierové krabice s mäsom, ktoré sme predtým položili do priestoru kopytníkov, aby napáchli typickou vôňov kopytníkov. Šelmy cítia cudzí pach, skúmajú ho, snažia sa v ňom vyválať a naparfumovať - robia to tak aj vo voľnej prírode, aby prekryli svoj pach a boli pri love koristi čo najnenápadnejšie.
Keďže v napáchnutej papierovej krabici je aj mäso, majú pocit, že po roztrhaní krabice mäso ulovili.).
Je to jednoduchý enrichment, šelmám totiž nedávame do výbehu žiadnu živú korisť.
Bolo by to nefér voči koristi, ktorá vo výbehu nemá únikové priestory, nemá sa kam schovať. Naše šelmy nemajú vyvinuté lovecké schopnosti a nie sú hladné, lovili by teda len pre zábavu, s korisťou by sa len hrali a trápili by ju.
Nikto nesmie vstupovať do výbehu, keď je tam šelma, nevedeli by sme teda koristi prípadne pomôcť, preto živú korisť do výbehov zvierat nedávame.
Leopard vie skočiť do vzdialenosti až 5 metrov, keďže má silné lopatkové svaly vie výborne šplhať – korisť, ktorú si uloví vo voľnej prírode si vynesie v zuboch do konárov stromov a tam ju v pokoji zožerie – chráni ju tak pred prípadnými zlodejmi – inými šelmami, ktoré by mu ju na zemi mohli ukradnúť.
Z dôvodu, že je leopard mrštný lovec, obratná štíhla šelma a skákanie a šplhanie jej nerobí problém je potrebné mať celý jej výbeh zabezpečený, a aj zhora presieťovaný.
Toto zvieratko ešte nie je možné si adoptovať.
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Leopard škvrnitý a jeho stupeň ohrozenia: