Zo šťastného domova i z klietky
Tento pár papagájov k nám prišiel od pána, ktorý ich miloval. Bohužial jeho choroba mu nedovolila viac sa o ne starať a musel sa ich vzdať. Druhý pár pochádza od rodiny, ktorá ich mala v paneláku a na sťažnosti susedov kvôli ich hlučnosti sa ich nakoniec vzdali.
V Trinidade patrí k ohrozeným druhom.
Žije v tropickej oblasti Južnej Ameriky od južnej Panamy po Brazíliu, Bolíviu, Paraguaj a Trinidad.
Ary sú najväčšie papagáje sveta.
Vedia letieť rýchlosťou až 56 km/h. Žijú v trvalých pároch, niekedy aj vo väčších kŕdľoch.
Hniezdia v dutinách na vrchole stromov, často obývajú palmy.
Silný zobák im umožňuje lúskať orechy, ale často ho používajú ako tretí oporný bod pri lezení po konároch.
Vďaka svojmu nápadnému sfarbeniu a schopnosti reprodukovať ľudskú reč a zvuky sú atraktívne pre chov v domácnostiach. V juhoamerických pralesoch bola ara modrožltá kedysi široko rozšíreným druhom, ale ilegálny odchyt a obchod za účelom chovateľstva jej početné stavy v poslednom období veľmi zredukoval.
Veľmi často sa zneužívajú aj na komerčné účely – hodiny sú v nepohodlí nútené pózovať pri fotografovaní sa turistov, či na reklamné účely,.... Ako spoločenské vtáky veľmi trpia aj v zajatí pri nevhodných podmienkach (samota, nedostatok podnetov, nedostatok priestoru, ...).
Vyžadujú pestrú stravu - plody, tvrdé orechy, semená, sušené a čerstvé ovocie, zeleninu, vetvičky stromov.
Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.
Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.
Ara modro-žltá a jeho stupeň ohrozenia: