Naši zverenci

Ara modro-žltá Paolo, Majo & Joja

 

Zo šťastného domova i z klietky

Tento pár papagájov k nám prišiel od pána, ktorý ich miloval. Bohužial jeho choroba mu nedovolila viac sa o ne starať a musel sa ich vzdať. Druhý pár pochádza od rodiny, ktorá ich mala v paneláku a na sťažnosti susedov kvôli ich hlučnosti sa ich nakoniec vzdali. 

V Trinidade patrí k ohrozeným druhom.

Žije v tropickej oblasti Južnej Ameriky od južnej Panamy po Brazíliu, Bolíviu, Paraguaj a Trinidad.

Ary sú najväčšie papagáje sveta.
Vedia letieť rýchlosťou až 56 km/h. Žijú v trvalých pároch, niekedy aj vo väčších kŕdľoch.
Hniezdia v dutinách na vrchole stromov, často obývajú palmy.
Silný zobák im umožňuje lúskať orechy, ale často ho používajú ako tretí oporný bod pri lezení po konároch.

Vďaka svojmu nápadnému sfarbeniu a schopnosti reprodukovať ľudskú reč a zvuky sú atraktívne pre chov v domácnostiach. V juhoamerických pralesoch bola ara modrožltá kedysi široko rozšíreným druhom, ale ilegálny odchyt a obchod za účelom chovateľstva jej početné stavy v poslednom období veľmi zredukoval.

Veľmi často sa zneužívajú aj na komerčné účely – hodiny sú v nepohodlí nútené pózovať pri fotografovaní sa turistov, či na reklamné účely,.... Ako spoločenské vtáky veľmi trpia aj v zajatí pri nevhodných podmienkach (samota, nedostatok podnetov, nedostatok priestoru, ...).

Vyžadujú pestrú stravu - plody, tvrdé orechy, semená, sušené a čerstvé ovocie, zeleninu, vetvičky stromov.

VEDECKÝ NÁZOV
Ara ararauna
DÁTUM NARODENIA
2011, 2014
KRAJINA PÔVODU
Južná Amerika

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Ara modro-žltá a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI