Svetový deň zdravia - 7. apríl

Svetový deň zdravia – 7. apríl

  7. apríla si každoročne pripomíname Svetový deň zdravia.

Bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou od roku 1950, pri príležitosti vzniku tejto zdravotníckej organizácie (vznikla v roku 1948).

 

Úsilím Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je zvyšovať povedomie o zdraví a zlepšovať zdravotnú starostlivosť na celom svete.

 

 

Téma Svetového dňa zdravia v roku 2024 je “My health – my right”.

Tohtoročná téma: “Moje zdravie, moje právo“ znamená: ústrednou myšlienkou je presadzovať právo všetkých ľudí vo svete na rovnaký prístup k zdravotníckej starostlivosti, vzdelaniu a informáciám, pitnej a hygienicky nezávadnej vode, k základným potravinám, kvalitnému bývaniu, slušnému a bezpečnému pracovnému a životnému prostrediu.

WHO sa zameriava na niekoľko hlavných oblastí, vrátane:
● Zabezpečenie prístupu k zdravotnej starostlivosti pre všetkých: Rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti pre všetkých je kľúčový pre zlepšenie zdravia celého svetového spoločenstva. Musíme zabezpečiť, aby všetci mali prístup k základným zdravotným službám a aby sa zlepšila kvalita poskytovanej starostlivosti.
● Prevencia chorôb a ochrana zdravia: Preventívne opatrenia sú kľúčom k znižovaniu výskytu chorôb a zlepšeniu zdravia. Musíme podporovať zdravý životný štýl a podnecovať ľudí k pravidelnému cvičeniu a zdravému stravovaniu.

 

 

 

A ako sa staráme o zdravie zverencov v Malkia Parku?

 

Ľudia sa o svoje zdravie musia starať sami, o zdravotný stav našich zverencov sa starajú ošetrovatelia, aj veterinári.

Veľké výbehy, kvalitná potrava, vykurované vnútorné priestory, enrichmenty, … to všetko je súčasťou welfaru zvierat.

Snažíme sa, aby mali čo najlepšie podmienky pre život.

Samozrejme, do Malkia Parku prišli aj zvieratká od predošlých majiteľov s horšou starostlivosťou.

Tigrica Soraya k nám prišla s problémami zadných nôh – je tu potrebná sústavná veterinárna starostlivosť, ošetrovatelia sledujú jej zdravotný stav a pravidelne zabezpečujú podávanie liečiv (do mäska, bezpečne cez mreže, takže Soraya ani netuší, že s mäskom skonzumovala aj lieky, ktoré jej pomáhajú:) ).

 

 

Pri stereotypnom správaní medvedíc Trudy a Hildegard (točenie sa do kruhu, pretože v cirkuse jazdili roky na motorkách po kruhu arény a boli umiestnené v malom priestore) sa snažia ošetrovatelia zmierniť – potravu im dávajú do celého výbehu, členitý výbeh je doplnený stále novou vegetáciou, palandami, jazierkom, do práchnivých pňov im ukrývajú hmyz, aby sa zabavili… majú rôzne pachové stimuly, zábavky, aby sa nenudili.

 

 

Každý spozorovaný zlý zdravotný stav zvieraťa je riešený veterinármi, tí navrhnú liečbu, operáciu…

 

 

Keďže chceme udržať všetky zvieratká zdravé, zabezpečujeme im kvalitný jedálny lístok.

Tým udržiavame zvieratká v dobrej kondícii. Nevhodnou, nekvalitnou potravou by sme zbytočne spôsobili zvieratám tráviace a rôzne iné problémy.

Chceme, aby sa zvieratká cítili vo svojich výbehoch čo najprirodzenejšie. Preto sú ich výbehy veľké, je v nich dostatok palánd, vegetácie, preliezok…

Sme jediní na Slovensku, kto má pre šelmy obrovský Safari výbeh o rozlohe 7000 m2.

Je to približne veľkosť futbalového ihriska. Sú tam stromy, kríky, vysoká tráva, skaly, palandy, dokonca aj prírodné jazero. Každý deň púšťame do výbehu jednu skupinu šeliem, vždy len tú skupinu, ktorá spolu žije. Ak by sme tam pustili dve a viac skupín šeliem, pobili by sa o teritórium. Zvieratá si výbeh preskúmajú, označkujú, môžu si tam pobehať, pohrať sa, tigre si radi zaplávajú v prírodnom jazere. Na druhý deň tam pustíme inú skupinu šeliem.

Pozrieť sa do Safari výbehu môžete aj Vy. Stačí, keď si vopred objednáte našu Safari jazdu v spoločnosti levov, alebo tigrov. Vy budete mať úžasný zážitok a peniažky poputujú na starostlivosť o zvieratká.

 

 

Vo svojich výbehoch majú všetky zvieratká tzv enrichmenty – ide nám o to, aby sa zvieratká zabavili.
Tým, že sa musia ponamáhať, aby sa k potrave dostali, musia vyriešiť hlavolam, alebo vyliezť na vyvýšené miesto, potravu nájsť v rôznych častiach výbehu a podobne, zabraňujeme tým ich nude. Predchádzame tak stereotypnému správaniu.

 

Vnútorné priestory majú takmer všetky zvieratká vykurované.
Exotické zvieratá, ktoré vo voľnej prírode žijú v teple, by v našom klimatickom pásme v zime bez vykurovaných priestorov neprežili.
Počas chladných dní sa teda môžu rozhodnúť, či chcú byť vo vonkajšom výbehu, ale kedykoľvek môžu vojsť do vykurovaného vnútorného výbehu.
V horúcich letných dňoch im vnútorné výbehy poskytujú chládok a súkromie pred návštevníkmi. Zvieratká, ktoré nepotrebujú vykurované priestory majú vždy vo výbehoch prístrešky, búdičky, maštale s podstieľkou.

 

Samotní návštevníci môžu pomôcť pri zachovaní dobrého stavu zvierat návštevou v parku. Ako? Jednoduchým NEKŔMENÍM ZVIERAT VLASTNOU PRINESENOU POTRAVOU.
Naše zvieratká to naozaj nepotrebujú, škodí im to. Majú stanovenú kŕmnu dávku a ak im podáte nevhodnú potravu, spôsobíte im vážne zdravotné problémy. Nemôžete vedieť, koľkí návštevníci pred Vami ich takouto potravou nakŕmili, nemôžete vedieť, či dané zvieratko nemá špeciálnu diétu….

Ak chcete zvieratká kŕmiť, zakúpte si, prosím, naše špeciálne krmivko na recepcii, alebo v parku.

Pre zvieratká je bezpečné a peniažky za krmivko poputujú na ich starostlivosť.

 

Ak by ste mali záujem nakŕmiť zvieratká z blízkosti a mať exkluzívny zážitkok, aj to je možné a veľmi jednoduché. Stačí si vopred objednať zážitkový balík Nakŕm si ma.
Spolu s ošetrovateľom zvierat si takto môžete nakŕmiť bezpečne cez mreže napríklad leva, tigra, mediara, opice…

 

 

Každý Váš príspevok, či už samotná návšteva parku, nákup v obchode so suvenírmi, maškrta, ktorú si kúpite v bistre, prípadne adopcia, ubytovanie, zážitkový balík, ktorý si zakúpite, to všetko je podpora našich zverencov.

Vaším príspevkom ste ich pozvali na chutné raňajky, obed, alebo večeru, uhradili ste im lieky, zakúrili vo vnútornom výbehu, keď je vonku zima.

 

Za našich zverencov Vám zo srdca ďakujeme!