Naši zverenci

Leopard škvrnitý (čierny) Benji & Baghira

 

Benji a Baghira spolu bojujú proti nepriazni osudu

Benji spolu so sestrou Baghirou našli v Malkia Parku svoje útočisko po odvrhnutí od ich matky.
Kvôli nevhodnej starostlivosti u súkromnej osoby k nám prišiel Benji v horšom stave ako jeho sestra. Mal problémy s nohou a bol trochu podvýživený. Keď už postupom času dobehol svoju sestru bolo ich ťažšie rozoznať, ale poznávacie znamenie Benjiho sú jeho oči, nakoľko tiež škúli ako Carmen a Kelly. V Malkia Parku majú trávu, piesok, skaly, aj kríky, stromy na zaostrovanie pazúrov, pestrú stravu a lásku svojich ošetrovateľov. Vytvorili sme pre nich domov a čo je najdôležitejšie, majú jeden druhého.  Benji podstúpil kastráciu,  a preto nie je potrebné ich oddelovať v období párenia.

Samotársky, teritorálny lovec, samec sa stretáva so samicou len v období párenia, samica sa o mláďatá stará sama.

Leopard patrí k chráneným druhom. V niektorých oblastiach už vyhynul. Ľudia ho zabíjajú pre jeho krásnu kožušinu. Jeho kožušina sa predáva za obrovské sumy.

U leoparda škvrnitého sa vyskytuje tzv. melanizmus. Výsledkom genetickej mutácie je to, že koža a srsť obsahujú veľa tmavého pigmentu-melanínu. Melanické leopardy, známe ako „čierne pantery“, žijú hlavne vo vlhkých hustých pralesoch a voľakedy sa považovali za samostatný druh. V púšťach sú leopardy krémovožlté, v trávnatých oblastiach tmavožlté.

 Za ADOPČNÝ PRÍSPEVOK na Benjiho a Baghiru ďakujeme: MVDr. Slavomíre Kunovej, Eve Jakubíčkovej.

VEDECKÝ NÁZOV
Panthera pardus
DÁTUM NARODENIA
11.11.2016
KRAJINA PÔVODU
Subsaharská Afrika a Ázia

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Leopard škvrnitý (čierny) a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI