Naši zverenci

Puma americká Clyde (Bonnie - R.I.P.)

 

Bonnie a Clyde po skúsenostiach z cirkusu už ľuďom neveria

Súrodenci Bonnie a Clyde sa dostali do našej starostlivosti keď mali vyše roka, lebo sa z nejakého dôvodu stali nepotrebnými nielen pre cirkusantov, kde sa narodili, ale aj pre súkromnú osobu, kam putovali z cirkusu. V cirkusoch sa so zvieratami zaobchádza častokrát kruto a tieto pumy si už prežili svoje a neprejavujú voči ľuďom dôveru. Snažíme sa im to všetko zlé aspoň troška vynahradiť, vytvoriť dostatočný priestor a vhodnejšie podmienky na život. Takto sa bez drezúry môžu venovať voľnému pohybu vo svojom výbehu. 
Žiaľ 24. 4. 2019 nás Bonnie navždy opustila, keďže jej zlyhali obličky. Veríme, že aspoň tých pár rokov, ktoré u nás strávila, prežila v pokoji.

Žije od Kanady cez USA a Strednú Ameriku až po Patagóniu na juhu Južnej Ameriky. Veľkosť jej teritória závisí od množstva dostupnej potravy a môže sa pohybovať od 25 štvorcových km až do 1000 štvorcových km.

Puma americká nazývaná aj ako horský lev či kaguár. Hoci je puma silnejšia ako približne rovnako veľký leopard, nepatrí do rodu veľkých mačkovitých šeliem - Panthera.

Puma americká je rozmermi veľká mačka, ale zaraďuje sa k malým mačkovitým šelmám. Na rozdiel od veľkých šeliem nevie revať, vydáva však iné rozmanité zvuky, dokáže vydávať aj zvuky podobné ľudskému výkriku. Striktne sa vyhýba teritóriám, v ktorých žijú jaguáre. Sú vynikajúci skokani, z miesta sú schopní skočiť až 6 metrov, s rozbehom dvojnásobok, chvost používajú ako kormidlo, na strom vedia vyskočiť do výšky 3 metrov. Nie je vedecky dokázané, že by sa puma vyskytovala v čiernej farbe. Za 1 deň prekoná 70 km.

 

 

VEDECKÝ NÁZOV
Puma concolor
DÁTUM NARODENIA
29.9.2015
KRAJINA PÔVODU
Južná a Severná Amerika

Vedeli ste, že?

Odhaduje sa, že zo všetkých živočíšnych druhov, ktoré žili na Zemi, už viac ako 99 percent vyhynulo. V minulosti bolo vymieranie prirodzenou súčasťou evolúcie. O tom, kto prežije, rozhodovala príroda. Dnes je to inak. Väčšinou o tom rozhoduje človek. Do Červenej knihy ohrozených druhov každoročne pribúdajú ďalšie a dalšie zvieratá.

Stupeň ohrozenia ukazuje, akú šancu na prežitie majú jednotlivé živočíšne druhy. Pri zaraďovaní do kategórií sa zvažuje množstvo faktorov ako počet prežívajúcich kusov, prírastok či úbytok v populácii, známe hrozby alebo možnosti chovu v zajatí.

Puma americká a jeho stupeň ohrozenia:

 

Najmenej ohrozený (LC)Takmer ohrozený (NT)Závislý od ochrany (CD)Zraniteľný (VU)Ohrozený (EN)Kriticky ohrozený (CR)Vyhynutý vo voľnej prírode (EW)Vyhynutý (EX)


< späť na NAŠI ZVERENCI